kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » W Bocheńskim muzeum o żołnierzach od „Salwy”

W Bocheńskim muzeum o żołnierzach od „Salwy”

Dodano: 06.04.2016 08:00 W Bocheńskim muzeum o żołnierzach od „Salwy”
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 7 kwietnia br. o godz. 17.30 na wykład Ireneusza Sobasa pt. „Kapitan Jan Dubaniowski „Salwa” i jego żołnierze w 70. rocznicę zasadzki pod Łapanowem”. Wykład odbędzie się w ramach Czwartkowych Spotkań Muzealnych.

31 marca 1964 roku pod Łapanowem miała miejsce największa po wojnie bitwa na terenie Bocheńszczyzny, w której starli się żołnierze podziemia niepodległościowego z siłami MO i UB. Partyzanci zabili w niej 5 milicjantów i 3 funkcjonariuszy UB około 20 ubeków, milicjantów i działaczy partyjnych zostało rannych. Oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych dowodził kpt. Jan Dubaniowski „Salwa”, przedwrześniowy oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej 1939 r., a w czasie okupacji niemieckiej czynny oficer AK w południowej Małopolsce. Po wyparciu Niemców stworzył w połowie 1945 roku silny oddział partyzancki, operujący w południowej części powiatu bocheńskiego. W skład oddziału wchodziło wielu uczestników antyniemieckiej partyzantki, którzy z chwilą „wyzwolenia” tych terenów przez Armię Czerwoną musieli z powrotem w lesie szukać ratunku przed nowymi, tym razem czerwonymi okupantami. Oddział „Salwy” stał się w szybkim czasie postrachem komunistów i blisko przez dwa lata praktycznie panował na terenach na styku powiatu bocheńskiego, myślenickiego i limanowskiego. Przez jego szeregi przeszło ponad 100 zaprawionych w bojach ludzi, którzy wykonali łącznie 138 akcji. Rozbijano posterunki milicji (niektóre wielokrotnie), niszczono dokumenty w urzędach gmin, likwidowano pojedynczych milicjantów, czerwonoarmistów, ormowców, ubeków, a w akcjach samoobrony zabijano osoby podejrzewane o donoszenie organom bezpieczeństwa. Przeciwko „Salwie” przeprowadzono łącznie ok. 80 obław, pacyfikacji, zasadzek – w większości mało skutecznych. Nigdy nie pozbawiono „salwowców” zdolności bojowej. Oddział trwał, silny poparciem miejscowej ludności, wśród której znajdował schronienie.

Czwartkowe Spotkania Muzealne, organizowane nieprzerwanie od stycznia 1983 roku, w 2001 zostały uhonorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prestiżową nagrodą „Sybilli” w kategorii: program promocyjny, edukacyjny i oświatowo-wychowawczy.

 

sk