kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » VI Festiwal Zawodów za nami

VI Festiwal Zawodów za nami

Dodano: 06.02.2019 08:00 VI Festiwal Zawodów za nami
Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni po raz szósty otworzył swe drzwi dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, aby zaprezentować szeroką ofertę edukacyjną podczas VI Festiwalu Zawodów Nowe Horyzonty.

Organizatorzy przedstawili propozycje kierowane do tych, którzy muszą zadecydować w najbliższych miesiącach o swojej przyszłości. Oferta Zespołu Szkół Nr 2 w Bochni jest zgodna z potrzebami rynku pracy. Cieszące się dużą popularnością kierunki kształcenia umożliwią młodemu człowiekowi odnalezienie własnego miejsca w nowym, stale zmieniającym się świecie.

Nauczyciele i uczniowie szkoły przedstawili gościom nie tylko bogaty warsztat pracy, specjalistyczny sprzęt, którym posługują się na zajęciach, ale zwrócili również uwagę na doradztwo zawodowe, wybór właściwego  kierunku kształcenia.
Uczniowie kończący gimnazjum i szkołę podstawową, zanim podejmą decyzję o dalszej drodze kształcenia, muszą odpowiedzieć sobie na pytania: co ich interesuje, jakie mają predyspozycje, co chcieliby robić w przyszłości, gdzie będą mogli pracować po ukończeniu  szkoły, którą wybiorą, jakich przedmiotów uczyć się w zakresie rozszerzonym. Wybór - choć niełatwy – właśnie przed nimi.
Najczęściej popełnianym błędem jest wybór szkoły ze względu na modę, odległość od miejsca zamieszkania czy też zainteresowanie daną placówką wśród koleżanek lub kolegów.

O wyborze  powinny jednak  zdecydować: predyspozycje, zainteresowania, cechy charakteru i temperament. Bardzo istotną kwestią  są perspektywy, jakie daje konkretny zawód, możliwość zmiany kwalifikacji w przyszłości, gdy będzie taka konieczność. Wynagrodzenie również jest sprawą ważną, ale zapewne nie najważniejszą. Warto zapamiętać słowa Ziga Ziglara:,,Kiedy robimy więcej niż to, za co nam płacą, w końcu będą nam płacić więcej za to, co robimy".
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych oraz pracodawców, kadra pedagogiczna i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 z pasją, wyobraźnią i zaangażowaniem wprowadzili swoich słuchaczy w tajniki zawodów takich jak: technik architektury krajobrazu, technik budownictwa, technik budowy dróg, technik geodeta, technik organizacji reklamy, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik inżynierii sanitarnej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter izolacji przemysłowych, stolarz.

Licznie przybyli goście: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wraz z wychowawcami i doradcami zawodowymi – łącznie ponad 600 osób - mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach warsztatowych, przygotowanych przez nauczycieli i uczniów. Każdy mógł poznać programy geodezyjne, służące do opracowywania map, programy graficzne wykorzystywane do projektowania ogrodów, zastosowanie fotografii w reklamie, nowe technologie w budownictwie, drogownictwie i robotach wykończeniowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, prezentujące różne metody walki ze smogiem. Uwagę zwracał antysmogowy tekst autorstwa ucznia - rapera, połączony z pokazem paneli fotowoltaicznych  i elektrycznego roweru.
Pobyt w Zespole Szkół Nr 2 to nie tylko nauka, to także możliwość rozwoju własnych pasji i zainteresowań. Przekonali się o tym goście, uczestniczący w spotkaniu, poświęconemu prezentacji sukcesów sportowych, tanecznych, muzycznych i sposobów aktywnego wypoczynku. Coraz większe zapotrzebowanie tak w Europie, jak i w świecie, na specjalistów w tradycyjnych, jak i nieco zapominanych zawodach sprawiło, że szkoła oferuje  zajęcia dla tych, którzy przyszłość swą pragną związać z trzyletnim kształceniem branżowym. Uczniowie mogą tutaj  zdobyć kwalifikacje  do wykonywania zawodów takich jak:
 - monter sieci i instalacji sanitarnych
 - monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
 - murarz- tynkarz
 - monter izolacji przemysłowych - kierunek pod patronatem firmy Bohle Polska – którego absolwenci mają zapewniona pracę oraz szerokie możliwości rozwoju w licznych oddziałach w Polsce i całej  Europie;
 - stolarz - specjalność kształcona we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych w Bochni.
Dużym zainteresowaniem  cieszyły się zajęcia zorganizowane przez pracodawców: ,,W dechę - warsztaty o drewnie”. Gimnazjaliści oraz uczniowie szkół podstawowych zapoznali się z techniką malowania i zdobienia ścian, nowoczesnymi technologiami stosowanymi w branży budowlanej wykończeniowej, dowiedzieli się na czym polega praca montera izolacji przemysłowych, jakie narzędzia wykorzystuje się do obróbki drewna w stolarwstwie.

Dyrekcja dziękuje nauczycielom i uczniom za przybycie i pełne zaangażowanie w zajęcia.

 

sk