kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Upamiętnili bohaterów Cud nad Wisłą

Upamiętnili bohaterów Cud nad Wisłą

Dodano: 20.08.2019 09:00 Upamiętnili bohaterów Cud nad Wisłą
Władze powiatu i miasta, delegacje organizacji i instytucji złożyli kwiaty pod tablicą „Bochnia swoim Bohaterom” znajdująca się na fasadzie Muzeum im. prof. Stanisława Fischera. W ten sposób upamiętnili rocznicę Cudu nad Wisłą i oddali hołd bohaterom zwycięskiej bitwy.

Powiat Bocheński reprezentowali członkowie Zarządu Powiatu Marek Rudnik i Jerzy Błoniarz. Tablica pod którą złożono kwiaty zawiera dziesięć nazwisk bochnian poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Została ufundowana przez społeczność Bochni i odsłonięta w 10. rocznicę pamiętnej bitwy.

Uroczystość miała na celu upamiętnienie bohaterów Bitwy Warszawskiej, zwanej potocznie „Cudem nad Wisłą”, która była decydującym starciem o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Zmierzyły się w niej wojska polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego z bolszewickimi. Bitwa rozegrała się na przedpolach Warszawy w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku i zatrzymała pochód Armii Czerwonej na Europę.

W rocznicę bitwy obchodzi się również Święto Wojska Polskiego, które jest wyrazem hołdu dla tradycji i dorobku polskiego oręża.