kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Uczniowie z Ekonomika rywalizowali w świątecznym konkursie

Uczniowie z Ekonomika rywalizowali w świątecznym konkursie

Dodano: 22.12.2016 08:00 Uczniowie z Ekonomika rywalizowali w świątecznym konkursie
Grudzień upływa w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W nawiązaniu do tych świąt, w Centrum Techniki Kulinarnej DORAM w Warszawie odbył się finał VIII Ogólnopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych „Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia 2016” oraz eliminacje do II Ogólnopolskiej „Olimpiady Kawy”.

W konkursie wzięło udział 12 trzyosobowych zespołów z całej Polski. Zespół Szkół nr 3 w Bochni reprezentowali uczniowie z klasy III Tec w konkursie kulinarnym Maciej Kurek i Krzysztof Kulig natomiast w „Olimpiadzie Kawy” Karol Jarosz.

Każda drużyna miała 1,5 godziny na przygotowanie dań konkursowych. Wcześniej kapitan zespołu miał dodatkowe 20 minut, na wykonanie zadania technicznego, które polegało na filetowaniu ananasa, pomarańczy i grejpfruta oraz ułożeniu z nich kompozycji na półmisku. Zgodnie z regulaminem konkursu każdy zespół musiał przygotować zakąskę o charakterze wigilijnym z wykorzystaniem tuszki świeżego śledzia, buraków i tłustego twarogu oraz wykwintne danie zasadnicze z wykorzystaniem piersi z gęsi, wiśni mrożonych i miodu pitnego dwójniaka.

Profesjonalne jury techniczne i degustacyjne składające się z szefów kuchni renomowanych restauracji przyznawało punkty m.in. za:

·         przygotowanie mise en place,

·         czystość na stanowisku pracy,

·         profesjonalizm pracy,

·         wygląd stanowiska po zakończeniu pracy

·         kreatywność i estetykę podania,

·         dobór składników i smak.

·        

Potrawy konkursowe to:

·     - Marynowany śledź / żel z buraka / ptasie mleczko z nutką chrzanu /  kawior z zakwasu buraczanego / przepiórcze jajko obtaczane w popiele z cebuli / mikro liście

-     - Pierś z gęsi / puree z palonej kapusty i zielonego groszku / sos wiśniowy / fondanty z batatów / garni: brukselka i strączki groszku cukrowego

Konkurencja baristyczna składała się z testu teoretycznego oraz etapu praktycznego, w którym trzeba było przygotować espresso i cappuccino oraz wykazać się w „Cup testingu”.

Drużyna ZS nr 3 nie odniosła zwycięstwa w tym konkursie, ale samo uczestnictwo w finale wśród 12 szkół z Polski to kolejne cenne doświadczenie i możliwość sprawdzenia nie tylko umiejętności, ale także współpracy i odporności na stres spowodowany presją czasu i świadomością, że każdy ruch obserwują najlepsi szefowie kuchni.

 

sk