kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Uczennica z ekonomika wicemistrzem wiedzy hotelarskiej

Uczennica z ekonomika wicemistrzem wiedzy hotelarskiej

Dodano: 30.04.2010 14:00 Uczennica z ekonomika wicemistrzem wiedzy hotelarskiej
Katarzyna Rozum uczennica klasy IV Th a Publicznego Technikum w Zespole Szkół Nr 3 zdobyła tytuł I Vice -Mistrza Wiedzy Hotelarskiej 2010 na szczeblu centralnym II Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, która odbyła się w Kołobrzegu.

W olimpiadzie wzięło udział 34 najlepszych uczniów szkół hotelarskich z całej Polski wyłonionych w trakcie eliminacji okręgowych. Bocheński „Ekonomik” reprezentowały 2 uczennice klasy czwartej: Katarzyna Rozum i Anna Rachwał, które do zmagań finałowych przygotowywała nauczycielka hotelarstwa mgr Lucyna Korta. Umiejętności w zakresie obsługi konsumenta szkoliły pod opieką mgr inż. Aliny Krakowskiej, a język angielski zawodowy szlifowały z mgr Aleksandrą Kornaś i mgr Moniką Knapik.

Finał został podzielony na dwa etapy. Pierwszy składał się z testu, który zawierał 60 zadań zamkniętych. Nie należał on do łatwych, bowiem uczestnicy musieli potwierdzić, iż profesjonalny hotelarz powinien umiejętnie łączyć podstawową wiedzę z dziedziny hotelarstwa z aktualnymi nowinkami i statystykami z branży hotelarsko - turystycznej. Kilka pytań dotyczyło tematu przewodniego olimpiady „Hotel przyjazny środowisku”. Uczniowie musieli wiedzieć np. ile wynoszą oszczędności sieci Starwood dzięki wykorzystaniu oświetlenia LED' owego i ile kWh wyniosło zużycie energii elektrycznej na dzień w jednej jednostce mieszkalnej w hotelu marki Sofitel.

Test pozwolił wyłonić 15 osób, które następnie zmagały się w zadaniach sprawdzających umiejętności praktyczne przyszłych hotelarzy. Do tego etapu konkursu weszła Kasia Rozum. Ani Rachwał zabrakło tylko 2 pkt. by wejść do finału.

Drugi etap zmagań centralnych składał się z dwóch części. W pierwszej dotyczącej obsługi konsumenta w restauracji należało nakryć do stołu dla 3 osób zgodnie z menu:

  • Carpaccio z łososia z kaparami

  • Zupa krem z porów z diablotką

  • Ragout z baraniny z kluskami półfrancuskimi, surówka z kapusty białej

  • Czekoladowe naleśniki z musem z kasztanów

  • Jabłko

Kolejnym zadaniem była obsługa gości w recepcji hotelowej w wybranym języku obcym. Trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą, ale również kurtuazją wobec obsługiwanego gościa – eksperta językowego z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, odpowiednią prezencją, znajomością języków obcych, a także zdolnością odnalezienia się w nietypowej sytuacji i radzenia sobie ze stresem.

Po dwóch dniach zmagań jury wybrało najlepszą trójkę w kraju, wśród której znalazła się uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Bochni- Katarzyna Rozum, uzyskując tym samym indeks Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i zaproszenie do udziału w specjalnym programie stypendialnym „Uczelnia Liderów”. Jako finalistka olimpiady jest również zwolniona z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Wyróżnienie to z pewnością potwierdza wysoki poziom szkoły jako placówki kształcącej adeptów sztuki hotelarskiej. Jest to pierwszy tak duży sukces naszych przyszłych hotelarzy i z pewnością nie ostatni - mówi Alicja Dąbrowska dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Bochni. Jest on dowodem na to, że warto zdobywać nowe umiejętności i rozwijać wiedzę zawodową, pamiętając przy tym, że hotele będą tak dobre, jak ludzie, którzy w nich pracują -dodaje.