kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Uczczono pamięć mjra „Bacy”

Uczczono pamięć mjra „Bacy”

Dodano: 03.08.2015 13:00 Uczczono pamięć mjra „Bacy”
Niedziela 2 sierpnia była w całości poświęcona pamięci mjra Jana Kaczmarczyka ps. „Baca”, wybitnego lokalnego dowódcy Armii Krajowej, który do końca pozostał wierny zawołaniu „Bóg – Honor – Ojczyzna”

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kaplicy w Chodenicach – rodzinnej miejscowości majora, a następnie przeniosły w miejsce jego śmierci przy obecnej ul. mjra „Bacy”. Po przemówieniach burmistrza miasta Stefana Kolawińskiego i przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Teofila Wojciechowskiego nastąpiła ceremonia składania kwiatów.  Powiat Bocheński reprezentował  wicestarosta Józef Mroczek.

Jan Kaczmarczyk w okresie przedwojennym był zawodowym żołnierzem WP. W czasie okupacji kierował  na Bocheńszczyźnie konspiracyjną szkołą podchorążych piechoty oraz był dowódcą III batalionu „Motyl” 12 pp. AK. Zginął 5 VIII 1944 r. w Chodenicach, gdzie został przypadkowo ujęty przez Azerów na służbie niemieckiej, walczących przy przeprawie przez Rabę z oddziałem AK.  Major Kaczmarczyk odznaczony został orderem Virtuti Militari i Złotym Krzyżem Zasługi. Miejsce, gdzie został zabity, upamiętnia pomnik, wzniesiony w 1959 r.