kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Szpital w Bochni z unijnym dofinansowaniem na modernizację

Szpital w Bochni z unijnym dofinansowaniem na modernizację

Dodano: 08.05.2018 11:00 Szpital w Bochni z unijnym dofinansowaniem na modernizację
Do końca 2019 roku zakończy się gruntowna modernizacja dwóch ważnych oddziałów w szpitalu powiatowym w Bochni – chorób wewnętrznych oraz anestezjologii połączonej z intensywną terapią. W efekcie nie tylko uda się przebudować „łącznik” prowadzący między budynkami, ale też doposażyć oba oddziały w nowoczesny sprzęt. Umowę dotacyjną na unijne wsparcie w wysokości ok. 4,6 mln zł podpisali w poniedziałek wicemarszałek Stanisław Sorys oraz Jarosław Kycia, dyrektor szpitala powiatowego w Bochni. Wartość całego projektu wyniesie blisko 6 mln zł.

Szpital powiatowy w Bochni to kolejna placówka medyczna, która zostanie gruntownie wyremontowana dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Na modernizacje i remonty w małopolskich szpitalach, a także zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, zaplanowaliśmy w aktualnym regionalnym programie operacyjnym ponad 565 mln zł. Nie mam wątpliwości, że dzięki tym środkom pacjenci zyskają dostęp do opieki medycznej na jeszcze wyższym poziomie – i to bez konieczności dojazdu do większego miasta. Sporo z tych środków – tak jak w przypadku Bochni – trafi bowiem do szpitali powiatowych – podkreślał wicemarszałek Stanisław Sorys.

Unijna dotacja w wysokości ok. 4,6 mln zł pozwoli gruntownie zmodernizować szpital powiatowy w Bochni. Inwestycja obejmie oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych i pododdział kardiologiczny. Najważniejszą częścią zaplanowanych prac jest budowa „łącznika” pomiędzy dwoma budynkami szpitalnymi, w których mieszczą się wspomniane oddziały. W wyniku tego zwiększy się znacznie powierzchnia szpitala, a tym samym liczba obsługiwanych pacjentów i zakres świadczonych usług.

Inwestycja jest o tyle istotna, że dotyczy ratowania życia i zdrowia tych najcięższych pacjentów, wymagających intensywnej terapii. W wyniku inwestycji zwiększy się bowiem liczba stanowisk intensywnej terapii, których przy tej skali działalności szpitala jest zdecydowanie za mało. Obecnie ze względu na brak wolnych miejsc często musimy transportować pacjentów do sąsiednich szpitali. Po zrealizowanej inwestycji takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Szpital będzie bowiem w pełni spełniał wytyczne rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii – mówi Jarosław Kycia, dyrektor szpitala powiatowego w Bochni.


To jednak nie wszystko – w ramach projektu zostanie też zakupiony nowoczesny sprzęt medyczny dla oddziałów bocheńskiego szpitala. Na intensywnej terapii pojawią się nowe łóżka, respiratory, pompy objętościowe, a także podnośnik elektryczny, który pomoże w bezpiecznym transporcie pacjentów.  Planuje się również zakup łóżka kąpielowego czy specjalnego systemu do ogrzewania poszkodowanych.
Unowocześnią się także oba oddziały chorób wewnętrznych. Dzięki jego rozbudowie przybędzie 6 sal jednoosobowych do izolowania chorych z chorobami zakaźnymi. To ważne, bo do tej pory były duże trudności z odseparowaniem takich pacjentów – często trzeba ich było transportować do innych placówek. Sporo zyskają również pacjenci kardiologiczni – na bocheńskim poddziale zostanie rozbudowana część rehabilitacyjna, w której do zdrowia będą wracać m.in. osoby po zawale.  W efekcie całość leczenia kardiologicznego będzie można odbyć w Bochni, bez konieczności wyjazdu do innych miast.

Od początku kadencji inwestujemy w ochronę zdrowia, a ten remont jest kolejnym elementem tego procesu. W zeszłym  roku  zrealizowaliśmy w szpitalu zadania inwestycyjne na kwotę 2 363 059,19zł.  Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji budowy nowej Pracowni endoskopii. Remont SORu, na który również otrzymaliśmy dotację to kolejny niezwykle ważny projekt, które będzie służył wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, bo szpital  musi być miejscem przyjaznym  pacjentom, a to właśnie na szpitalny oddział ratunkowy bardzo często trafiają osoby w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia, a nawet życia - zaznacza Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Należy dodać, że to nie jedyny projekt realizowany przez szpital w Bochni ze środków RPO WM na lata 2014-2020. Obecnie trwa przebudowa i modernizacja pracowni endoskopii wraz z wyposażeniem jej w nowoczesny sprzęt. Na to zadanie placówka otrzymała prawie 1,2 mln zł dofinansowania, a całkowita wartość projektu to prawie 1,5 mln zł.

 

sk