kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Szpital Powiatowy - ekonomiczny i przyjazny środowisku

Szpital Powiatowy - ekonomiczny i przyjazny środowisku

Dodano: 04.04.2011 16:00 Szpital Powiatowy - ekonomiczny i przyjazny środowisku
Bocheński szpital uzyskał ponad 5 mln zł na realizację projektu pn. ”Poprawa, jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania OZE poprzez modernizację źródła ciepła oraz montaż solarów dla SPZOZ Bochnia”.

Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii jest nadal zbyt małe w stosunku do potrzeb i możliwości, szczególnie w zakresie energii geotermalnej i wodnej.

Małopolska wymaga wielu działań, które uczynią region bardziej przyjaznym dla mieszkańców i inwestorów przy równoczesnym zachowaniu walorów środowiska naturalnego. W zakresie tym wymagane jest m. innymi przeprowadzanie inwestycji, które pozwolą na racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także wszelkich działań, które w efektywny sposób przyczynią się do ochrony środowiska przyrodniczego.

Szpital Powiatowy w Bochni to zespół obiektów wymagających dla swojego funkcjonowania dużych ilości ciepła i dlatego zdecydowano się przystąpić do realizacji projektu i wyposażyć ten kompleks m.in. w układ kogeneracji oraz zamontować instalację solarną. Dodatkowo cieszy fakt, że jest to kolejny projekt powiatu bocheńskiego, który uzyskał dofinansowanie – mówi Jacek Pająk starosta bocheński.

Prace polegać będą na budowie jednostki kogeneracji oraz urządzeń do wytwarzania ciepła w postaci pary, ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, jak również wykonaniu instalacji solarnej z kolektorami wolnostojącymi montowanymi obok budynku kotłowni.
Planowana jest modernizacja istniejącego zasilania Szpitala, polegająca m.in. na zainstalowaniu urządzeń do optymalizacji przepływu prądu
– dodaje Wojciech Szafrański dyrektor szpitala.

W województwie małopolskim energia odnawialna wykorzystywana jest w nieznacznym stopniu do produkcji energii elektrycznej (głównie energia rzek oraz w nieznacznym stopniu energia wiatru) oraz do produkcji ciepła (energia geotermalna, słoneczna oraz energia pochodząca z biomasy). Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii jest nadal zbyt małe w stosunku do potrzeb i możliwości, szczególnie w zakresie energii geotermalnej i wodnej.

Całkowita wartość projektu wynosi 5 286 852,75 zł w tym wkład własny 745 222,91 zł.