kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Szkoła Specjalna podpisała umowę partnerską ze szkołą w Rumunii

Szkoła Specjalna podpisała umowę partnerską ze szkołą w Rumunii

Dodano: 09.07.2018 09:00 Szkoła Specjalna podpisała umowę partnerską ze szkołą w Rumunii
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego oraz Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă “Sf. Andrei” z Gura Humorului, jud. Suceava w Rumuni podpisali pięcioletnią umowę o współpracy, która obejmuje wymianę młodzieży oraz wspólne szkolenia kadry pedagogicznej.

Umowa określa ramy współpracy, które są oparte na przykładach dobrych praktyk w obszarze edukacji i wychowania uczniów niepełnosprawnych. Obejmuje m.in zdobywanie nowych kompetencji obejmujących innowacyjne strategie nauczania oraz realizację działań z zakresu edukacji kulturalnej.

Jesteśmy otwarci na współpracę, która obejmuję wymianę doświadczeń oraz wdrażanie nowych rozwiązań edukacyjnych. Mamy bardzo dobre doświadczenia dotyczące współpracy z niemieckimi szkołami w Saarlouis. Myślę, że podobnie będzie z naszymi nowymi partnerami – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Bochni.

Przedstawiciele strony rumuńskiej również spodziewają się efektywnej współpracy.

Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na festiwal do Bochni. To znakomita impreza, zorganizowana z dużym rozmachem. Muzyka i sztuka będzie z pewnością główną płaszczyzną współpracy... ale zapewniam, że nie jedyną – mówi prof. Isabella Istrate, dyrektor edukacyjny.

***
Gura Humorului to miejscowość w północnej Rumunii, w okręgu Suczawa, w Bukowinie. Historycznie okręg ten ma związki z Polską, a nawet Bochnią. Pod koniec XVIII wieku ziemie te weszły w skład Austrii. Początkowo przybywały tam rodziny górnicze z okolic Bochni. Potem powstawały wsie zakładane przez Górali Czadeckich zamieszkujących pogranicze polsko-słowackie. Do dzisiaj społeczność polska mieszka w takich miejscowościach jak Kaczyka, Plesza, Nowy Sołoniec czy Pojana Mikuli.

sk