kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » „(…) szkoła i wojsko czynią człowieka dojrzałym”

„(…) szkoła i wojsko czynią człowieka dojrzałym”

Dodano: 24.02.2012 15:00 „(…) szkoła i wojsko czynią człowieka dojrzałym”
Tak jak konieczna jest narodowi szkoła, tak samo konieczne jest przejście młodzieży przez wojsko-mawiał Marszałek Józef Piłsudski.Ostatnio coraz częściej oblegane przez młodych ludzi stały się kierunki o tematyce wojskowej. Klasy o profilu wojskowym kształcą i znacznie poszerzają wiedzę na temat zawodowej służby wojskowej. W tym kierunku też zmierza Zespół Szkół w Łapanowie tworząc Liceum Ogólnokształcące o profilu wojskowym.

 

Decyzją Zarządu Powiatu we wrześniu br. w łapanowskiej placówce oświatowej otwarty zostanie nowy kierunek, który przygotowywał będzie do podjęcia studiów wyższych m.in. na kierunku prawa i administracji, AWF, zarządzaniu zasobami ludzkimi, szkołach oficerskich, lub szkołach dla służb mundurowych (policja, straż miejska, straż pożarna, etc.).

W cyklu nauczania przewidziano ceremoniał wojskowy, wiedzę nt. struktury polskich sił zbrojnych, szkolenia bojowe, ćwiczenia z terenoznawstwa, wyjazdy do jednostek wojskowych czy elementy samoobrony.

Oczekiwania związane z nową klasą, jak przyznaje dyrektor Maria Plewa, są bardzo duże. Klasa ta, oprócz przedmiotów specjalistycznych, będzie również realizowała program rozszerzony z języka angielskiego, niemieckiego i historii, gdyż przedmioty te punktowane są w procesie rekrutacji np. na studia wojskowe - dodaje dyrektor.

Absolwent klasy o tym profilu opanuje wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wiedzę i umiejętności strzeleckie, analityczne dowodzenie zespołem jak również sprawność fizyczną w pokonywanie toru przeszkód.

W cyklu kształcenia przewidziano posługiwanie się bronią pneumatyczną, orientację w terenie z mapą i bez mapy, udzielanie pierwszej pomocy, musztrę, stosowanie podstawowych chwytów obronnych wykorzystywanych w praktyce doświadczeń służb mundurowych.

Klasa ta ma przygotować uczniów do podjęcia decyzji o kształceniu w szkołach i akademiach wojskowych. Jej celem będzie kształtowanie postawy patriotyzmu, zdobycie wiedzy przez uczniów, rozwijanie ich zainteresowań i zdolności. Będzie również doskonalić pilność, ambicję, uczciwość i szlachetną rywalizację. W związku z tym wspólnie z Zarządem Powiatu podjąłem decyzję o konieczności utworzenia takiego kierunku -podkreśla starosta bocheński Jacek Pająk.

Nauka odbywać będzie się pięć dni w tygodniu, w tym jeden dzień będzie tzw. "dniem mundurowym". Uzupełnieniem kształcenia wojskowego będą organizowane manewry wojskowe, obozy i zajęcia poligonowe.
Absolwenci po ukończeniu tej klasy uzyskują certyfikat potwierdzający specjalistyczne przeszkolenie wojskowe.