kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Starostwo uruchomiło system wczesnych ostrzeżeń przeciwpowodziowych

Starostwo uruchomiło system wczesnych ostrzeżeń przeciwpowodziowych

Dodano: 11.05.2011 15:00
Od maja w Powiecie Bocheńskim uruchomione zostało wczesne ostrzeganie przeciwpowodziowe, urządzenia pomiarowe zamontowane zostały na rzece Rabie w Chełmie, Stradomce w Łapanowie oraz Uszwicy w Lipnicy Murowanej. Decyzja o zamontowaniu tego typu zabezpieczeń zapadła po wydarzeniach związanych z zeszłoroczną powodzią.


Na system monitoringu składają się trzy lokalne stacje pomiarowe oraz centralna stacja pomiarowa .Stacje te mierzą i przechowują dane dot. poziomu wody w rzekach, monitorują gwałtowne wzrosty i przekroczenia poziomu ostrzegawczego i alarmowego. Informacje te przekazywane są do stacji centralnej i rozsyłane za pomocą komunikatu sms na wybrane numery telefonów. Dane te przekazywane są za pomocą standardowej linii telefonicznej . Wszelkie informacje pojawiają się także na specjalnej stronie internetowej:   http://monitoring.waterpoint.pl

Monitoring powodziowy jest kolejnym elementem całego systemu monitorowania  i ostrzegania ludności powiatu bocheńskiego. W połączeniu z ostrzeżeniami meteorologicznymi, hydrologicznymi oraz innymi informacjami w tym zakresie, znacznie poprawia możliwość dokładności analizy zagrożenia powodziowego - zaznacza starosta bocheński Jacek Pająk.

Warto zaznaczyć, że na specjalnie dedykowanej stronie internetowej znajdują się także poradniki przeciwpowodziowe oraz potrzebne telefony alarmowe.
kkh