kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn wystąpił na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn wystąpił na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Dodano: 07.09.2018 12:00 Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn wystąpił na Forum Ekonomicznym w Krynicy
Wśród zagadnień poruszonych podczas odbywającego się w dniach 4-6 września 2018 r. Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdrój była m.in. tematyka dotycząc polityki spójności po 2020, nowe zasad funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych oraz ich wpływ na samorządy, zarządzanie, innowacyjność, rozwój infrastruktury, współpraca międzyregionalna i transgraniczna, finanse, zrównoważony rozwój, współpraca biznesu i samorządu oraz powyborcza przyszłość jednostek samorządu terytorialnego.

W debacie pt. Samorząd terytorialny u progu zmian – jaka będzie powyborcza przyszłość JST?, która odbyła się w ramach Forum 6 września br. udział wziął Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta bocheński.

Ludwik Węgrzyn zwracał m.in. uwagę na wagę zadań, które wykonują jednostki samorządu terytorialnego.

Wszystkie najtrudniejsze społeczne zadania państwa zostały przekazane powiatom: służba zdrowia, oświata ponadgimnazjalna, pomoc społeczna – mówił. To wymaga nie tylko nakładów finansowych, których samorządy nie mają za wiele, ale i ogromnego zaangażowania pracowników samorządowych. Ale robimy to dobrze i to się nam udaje – dodawał.

Mówiąc o niedofinansowaniu zadań JST, prezes przypomniał, że Związek Powiatów Polskich już 20 lat temu, czyli wtedy kiedy reaktywowano powiaty, proponował i nadal proponuje, aby wprowadzić standard usług publicznych. Mamy np. taką samą procedurę wydawania prawa jazdy w każdym miejscu w Polsce. Da się zatem wyliczyć ile kosztuje ta usługa a ile inne. I wtedy można mówić o tym ile powinno wynosić finansowanie każdego zadania realizowanego przez samorząd terytorialny. – mówił L. Węgrzyn. Tymczasem w dzisiejszych czasach nikt nie liczy kosztów w funkcjonowaniu JST. I nie wszystko jest realizowane tak dobrze jak mogłoby być przy prawidłowej formule finansowania samorządów terytorialnych – podawał.

Odnosząc się do przyszłości samorządowców, Ludwik Węgrzyn zaapelował do środowiska: Bracia samorządowcy w jedności siła. Trzymajmy się razem.

W panelu oprócz Ludwika Węgrzyna udział wzięli: Kazimierz Barczyk (wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego), Zygmunt Frankiewicz (prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich) oraz Andrzej Maciejewski (poseł na Sejm RP). Moderatorem był Jacek Pochłopień (redaktor naczelny „Wprost”).

 

 

sk