kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Spotkanie z opowieścią o Saarlouis

Spotkanie z opowieścią o Saarlouis

Dodano: 29.04.2016 09:00 Spotkanie z opowieścią o Saarlouis
3 maja o godz. 18 w Mała Czarna Bistro zapraszamy na spotkanie z Michaelem Mansionem z Saarlouis i ze Stowarzyszeniem Partnerskim Bochnia – Saarlouis. Spotkanie jest otwarte dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o mieszkańcach Saarlouis i o tym, dlaczego lubią odwiedzać Bochnię.

Saarlouis to miasto na pograniczu. W swej burzliwej historii przechodziło z Francji do Niemiec i z Niemiec do Francji, by w końcu 1959 r. ogłosić przynależność do Niemiec. Wpływy francuskie są tu wyraźne. Mieszkańcy Saarlouis są bardzo gościnni i serdeczni. Lokalne porzekadło brzmi: "hauptsach gudd gess (unn nix geschafft)", co można przetłumaczyć: "najważniejsze to dobrze zjeść (i się nie narobić)". Spotkanie organizujemy w Bistro, więc koniecznie należy wspomnieć, że tradycyjne dania regionalne z Saarlouis to kiełbasa "lyoner" i dibbelabbes,czyli gigantyczny placek ziemniaczany. Być może jedno przyjmie się w menu Mała Czarna Bistro?

Powiat Bocheński posiada współpracę zagraniczną z Powiatem Saarlouis. Powiat ten jest najstarszym w Niemczech, istniejącym w niezmienionej formie od 1816 r., położonym w zachodniej części kraju, przy granicy z Francją i Luksemburgiem. Cechuje go wysoki rozwój gospodarczy – na terenie Powiatu Saarlouis znajdują się m.in. kopalnie węgla, huta stali, port rzeczny oraz zakłady Forda. Porozumienie o partnerstwie powiatów Bocheńskiego i Saarlouis podpisane zostało w czerwcu 2001 roku w Niemczech. Najpierw jednak 26 października 2000 r. decyzję o nawiązaniu stosunków podjęła Rada Powiatu w  Bochni, a 7 listopada tego samego roku, identyczna decyzja zapadła w Saarlouis. Ostatecznie 1 czerwca 2001 r. starosta bocheński Ludwik Węgrzyn i jego odpowiednik po stronie niemieckiej, Dr. Peter Winter, podpisali umowę o partnerstwie obu powiatów.

Wciąż rozwijające się partnerstwo owocuje na szczeblu samorządowym, pomiędzy szkołami, stowarzyszeniami,  strażami pożarnymi, orkiestrami czy lokalnymi artystami.

 

Zapraszamy!

 

sk