kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Spotkanie z Markiem Piekarczykiem i Leszkiem Gnoińskim

Spotkanie z Markiem Piekarczykiem i Leszkiem Gnoińskim

Dodano: 19.12.2014 12:00 Spotkanie z Markiem Piekarczykiem i Leszkiem Gnoińskim
Wydawnictwo SQN, Dom Książki i Biblioteka zapraszają na spotkanie z muzykiem, wokalistą i autorem tekstów Markiem Piekarczykiem oraz Leszkiem Gnoińskim, dziennikarzem i autorem książek muzycznych - 22 grudnia 2914 r. o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.

Leszek Gnoiński jest dziennikarzem i autorem książek muzycznych o Kulcie, Myslovitz i Acid Drinkers oraz Encyklopedii polskiego rocka, reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych o tematyce rockowej, między innymi "Historii polskiego rocka" i "Beats of Freedom – zew wolności". Podczas spotkania odbędzie się promocja niezwykłej książki o charakterze autobiograficznym „Zwierzeń kontestatora” od niedawno obecnej na polskim rynku wydawniczym, w której w rozmowie z Leszkiem Gnoińskim, Marek Piekarczyk wspomina swoje muzyczne korzenie i pasje, bliskich i przyjaciół, wyprowadzkę z domu, niełatwe życie w PRL - u, wędrówki po Polsce, a przede wszystkim dzieli się swoim doświadczeniem, wrażliwością i ludzką dojrzałością. Opowiada również o tajnikach swojej pracy z uczestnikami The Voice of Poland.

Ten blisko związany z Bochnią artysta urodził się 13 lipca 1951 w Poznaniu. Znamy go przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole TSA, którego jest członkiem, z przerwami od 1981 roku. Śpiewa od 1969 r. a karierę zaczynał w zespołach: Biała 21 i Sektor A. Od 1982 roku TSA zaczęło wydawać płyty długogrające a ich utwory okupowały czołowe miejsca na listach przebojów. Tę formację muzyczną uznaje się za prekursora heavy metalu w Polsce. W roku 1986 rozpoczął współpracę z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze Jesus Christ Superstar. Zespół TSA stał się współtwórcą opracowania muzycznego i wykonywał wraz z orkiestrą teatru wszystkie partie instrumentalne tego niezwykłego wydarzenia muzycznego. Odbyło się ok. 200 spektakli w Polsce i za granicą. Ostatni spektakl miał miejsce 4 czerwca 1999 w Gdyni na Skwerze Kościuszki. Było to plenerowe widowisko dla wielotysięcznej widowni, z okazji przyjazdu papieża Jana Pawła II.

W latach 1990–1991 artysta śpiewał w bocheńskim zespole Balls' Power, z którym nagrał płytę "XES". Lata 1992–1998 to czas jego niezwykłej przygody z Ameryką gdzie mieszkał wraz z rodziną, szukał swojego miejsca wśród lokalnych muzyków, nieustannie rozwijał swój talent, nie zapominając o amerykańskiej Polonii. Oprócz koncertów cały czas brał udział w tym, co działo się w kraju. Po śmierci Ryszarda Riedla w 1994 roku zorganizował koncert charytatywny dla jego rodziny, pod hasłem: „Nasz Rysiek Kochany”. W podobny sposób dał również wyraz solidarności z polskimi muzykami poszkodowanymi podczas powodzi w 1997 r. Po powrocie z USA artysta stworzył projekt Marek Piekarczyk i Przyjaciele i rozpoczął trasę koncertową w Polsce. W 2000 roku przyłączył się do projektu „Dom Muzyki” wspierającego budowę Domu Muzyki dla Artystów Niepełnosprawnych. W ramach tego projektu współpracował też z Andrzejem "e-mollem" Kowalczykiem, wziął udział w kilkunastu koncertach i w nagraniu płyty-cegiełki "Trans-formacje - Oddział Otwarty", a także "Dom Muzyki". Żyje zawsze dając wyraz wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka i ludzkiej twórczości.

Po reaktywowaniu TSA w oryginalnym składzie Marek Piekarczyk staje się nie tylko wokalistą ale i autorem tekstów. Na płycie "Yugopolis" pojawiły się dwa utwory zaśpiewane przez Marka z tekstami jego autorstwa: "Gdzie jest nasza miłość" i "Czy pamiętasz?". Płyta osiągnęła status złotej już w pierwszym dniu sprzedaży. W roku 2007 artysta przyłączył się gościnnie do projektu muzycznego Night Rider Symphony, z którym w 2008 wystąpił w Chicago na koncercie z okazji jubileuszu XX-lecia Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Marek Piekarczyk wciąż jest zapraszany do nowych projektów muzycznych. W 2009 r. ukazała się solowa płyta Marka Piekarczyka "Źródło", którą złożył hołd muzyce i artystom tworzącym początki rock'n'rolla w Polsce. Od 2013 roku zasiada w jury programu The Voice of Poland emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVP 2 i jest regularnym gościem w naszych domach.

Zapraszamy wszystkich na "Zwierzenia kontestatora" – wzruszającą, pełną poczucia humoru, wrażliwości i niespodziewanych zwrotów akcji podróż w czasie, w którą zabierze nas człowiek niosący w sobie obraz naszego miasta, jego ulic, ludzi, przeżytej tu młodości, a przede wszystkim człowiek autentyczny, szczery, mądry, mający wyraźną i trwałą hierarchię wartości. Od dzisiaj można nabywać książkę „Zwierzenia kontestatora” w księgarni DOM KSIĄŻKI, przy ul. Rynek 16 w promocyjnej cenie, z 10% rabatem. Książki do kupienia będą również przed spotkaniem w sali klubu.

Zapraszamy!

sk