kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Spółki wodne mogą liczyć na pomoc starosty

Spółki wodne mogą liczyć na pomoc starosty

Dodano: 15.09.2011 16:30 Spółki wodne mogą liczyć na pomoc starosty
Spółki wodne mogą liczyć na pomoc finansową z budżetu powiatu. W powiecie bocheńskim obecnie działa siedem spółek. Są to Gminna Spółka Wodna w Bochni, Łapanowie, Rzezawie, Drwini, Nowym Wiśniczu, Trzcianie i Wiejska w Ujeździe. Ponadto Gminna Spółka w Bochni i Łapanowie zrzeszone są w Rejonowym Związku Spółek w Bochni.

Spółki wodne to organizacje, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, a środki finansowe na działalność statutową posiadają w głównej mierze ze składek członkowskich. Mając do dnia dzisiejszego obraz powodzi, jaka nawiedziła nas w 2010 roku i przekonanie, że budżet spółek wodnych jest niewystarczający, aby w pełni realizować swoje statutowe zadania, powiat znalazł i uruchomił takie narzędzie, które wspomoże ich działalność. Konsekwencją tego działania jest podjęcie na ostatniej sesji Rady Powiatu uchwały, która umożliwi udzielenie dotacji z budżetu Powiatu Bocheńskiego – mówi Jacek Pająk, starosta bocheński.

Przypomnijmy, że zadaniem spółek wodnych jest bieżące utrzymanie urządzeń melioracji szczegółowych m.in. poprzez ich konserwację. Usuwane są awarie sieci drenarskich, czyszczone i odmulane rowy.

Posiadając takie narzędzie prawne spółki wodne mogą ubiegać się o przyznanie dotacji na dofinansowanie robót, poprzez złożenie wniosku do Zarządu Powiatu – kontynuuje starosta.

Szczegółowych informacji na temat dofinasowania udziela Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bochni.