kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Spędź weekend w Powiecie Bocheńskim

Spędź weekend w Powiecie Bocheńskim

Dodano: 26.09.2013 12:00 Spędź weekend w Powiecie Bocheńskim
Przypominamy i zachęcamy do odwiedzenia zabytków już w najbliższy weekend. Oczywiście nie zapomnijcie zabrać aparatów fotograficznych - czekamy na Wasze zdjęcia!

POŁUDNIE POWIATU:
Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej sobota 9.00 - 18.00, niedziela 13.00 - 17.00 wejście z przewodnikiem.
Kościół w Lipnicy Murowanej z końca XV w. to jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany w 2003 r. na Listę UNESCO. Według tradycji zbudowano go w 1141 r. na miejscu pogańskiej gontyny, z której podobno pochodzi tzw. słup Światowida, wspierający z tyłu ołtarz św. Leonarda. Wnętrze kościoła zdobi polichromia z różnych okresów, od końca XV do pocz. XVIII w. Wśród cennego wyposażenia odnajdziemy: rzadki feretron procesyjny z płaskorzeźbą Trójcy Świętej i pozytyw szkatulny (do dziś grający).

Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Sobolowie sobota 9.00 - 18.00, niedziela 12.00 - 17.00 wejście z przewodnikiem.
Kościół parafialny Wszystkich Świętych w Sobolowie pochodzi z końca XVI w. Jest to jednonawowa budowla o konstrukcji zrębowej. Przy kościele widnieje wolno stojąca, drewniana dzwonnica z XVII w., w której zawieszony jest gotycki dzwon. Najstarszym zabytkiem świątyni jest manierystyczny obraz przedstawiający Ukrzyżowanie. W ołtarzu głównym z XIX w. znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Godne uwagi są także boczne ołtarze rokokowe oraz późnobarokowe ławy kolatorskie.
Dodatkowo w niedzielę 29.09 o godz. 16.00 zapraszamy na Koncert Symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

Ekomuzeum w Sobolowie sobota i niedziela 11.00 - 19.00.
Ekomuzeum mieści się w drewnianym, stylowym domku, którego parterowe ściany zostały wyplecione z wikliny. To efekt ponad 20 lat pasji i prywatnej inicjatywy pana Józefa Kluby Na muzealnej ekspozycji można obejrzeć przedmioty i narzędzia używane w gospodarstwach rolnych w ubiegłym stuleciu. Na bogatą kolekcję składają się m.in. młynki do zboża, żarna, stare żelazka, zegarki, a także unikatowy zbiór kołowrotków i konny kierat.

Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie sobota 9.00 - 18.00, niedziela 12.00 - 16.00 wejście z przewodnikiem.
Kościół zbudowano w 1529 r., a odbudowano po zniszczeniach w 1614 r. wraz z nową kaplicą przy nawie. Nawa i prezbiterium przykryte są wspólnym dachem dwuspadowym. Wnętrze zdobi polichromia z 1843 r. Późnobarokowy ołtarz główny, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzi z 1873 r. Ołtarze boczne datowane są również na XIX w. W kościele znajdują się też obrazy: Matka Boska XVII w, Przemienienie Pańskie oraz św. Barbara z XVII w.

Kościół p.w. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie sobota 9.00 - 12.00 wejście z przewodnikiem o pełnych godzinach.
Stoi na niewielkim wzgórzu, we wschodniej części miejscowości, przy skrzyżowaniu dróg w kierunku Muchówki i Łąkty Dolnej. Zbudowany został w połowie XVI wieku. W kolejnych wiekach rozbudowywany, w tym o dwie wieże znajdujące się na frontowej ścianie kościoła. Do zabytkowych elementów kościoła należą - gotycka chrzcielnica z 1497 roku oraz barokowy ołtarz główny i boczne ołtarze z przełomu XVIII i XIX wieku.

Cmentarze Wojskowe w Leszczynie i Łąkcie Dolnej sobota 10.00 - 12.00.
Cmentarz w Leszczynie to cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Znajduje się w lasku, przy drodze 966 Łapanów - Muchówka, około 300 metrów na północ od kościoła. Pochowano na nim 117 żołnierzy austro - węgierskich, 143 żołnierzy niemieckich oraz 600 żołnierzy rosyjskich.
Na trzech cmentarzach w Łąkcie Dolnej znajdujących się obok siebie pochowano łącznie prawie 300 żołnierzy, którzy zginęli w grudniu 1914 w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej.

Muzeum Mleczarstwa w Królówce sobota i niedziela 10.00 - 13.00.
Dzieje mleczarni w Królówce sięgają końca XIX w. W 1888 r., ówczesny proboszcz ks. Franciszek Pawlikowski założył pierwszą w Galicji mleczarnię. W Królówce produkowano sery, masła, śmietanę i maślanki. Te i inne przetwory trafiały również na stół cesarza austriackiego Franciszka Józefa. W Muzeum Mleczarstwa na szczególną uwagę zasługują autentyczne urządzenia z XIX wieku do produkcji wyrobów z mleka.

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce – „Koryznówka” sobota 10.00 - 12.00, niedziela 11.00 - 13.00.
Dworek na Koryznówce jest niewielkim, drewnianym budynkiem parterowym, zbudowanym w konstrukcji zrębowej, o ścianach szalowanych deskami. Wejście akcentuje otwarty ganek. Został zbudowany ok. 1864 r. przez rodzinę Serafińskich. Przez kolejne lata spędzał tutaj swoje wakacje Jan Matejko, który bywał u rodziny jeszcze jako uczeń Szkoły Sztuk Pięknych. W latach 50. XX w. rodzina Serafińskich zaczęła udostępniać dom zwiedzającym, a w 1981 r. nastąpiło otwarcie dworku jako biograficznego Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.

Klasztor Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego w Wiśniczu sobota i niedziela 10.00, 11.30, 13.00 i 14.30. Wejścia w grupach nie większych niż 50 osób.
Wybitne dzieło wczesnego baroku. Wzniesiony na wzgórzu, góruje z sąsiadującym Zamkiem nad całą miejscowością. Klasztor został ufundowany przez Stanisława Lubomirskiego (1583-1649), jako dar wdzięczności za zwycięstwo pod Chocimiem w 1621 r. W skład zespołu klasztornego wchodzą: budynek klasztorny, kościół Chrystusa Zbawiciela oraz fortyfikacje bastionowe. Klasztor funkcjonował do 1783 roku. Od XIX wieku, aż do dziś służy on za więzienie.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej sobota i niedziela 10.00 - 18.00 ostatnie wejście o 17.30.
Mieszczące się w budynku dawnego Zakładu Ubogich, Muzeum Ziemi Wiśnickiej gromadzi i dokumentuje pamiątki związane z historia regionu. W swojej kolekcji Muzeum posiada zbiór dzieł wiśnickich malarzy: Stanisława Klimowskiego, ks. Stanisława Nowaka, Mariana Rojka i Jana Stasiniewicza. Zwiedzający mogą również obejrzeć fotografie Wiśnicza z początku wieku, oryginalne kajdany z wiśnickiego więzienia, a także podziwiać unikalną architekturę wnętrza budynku.

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu sobota i niedziela 10.00 - 18.00 ostatnie wejście o 17.00. Bilet promocyjny dorośli - 8 złotych, dzieci i młodzież – 5 złotych.
Jedno z najcenniejszych dzieł architektury rezydencjonalno-barokowej w Polsce.
Najstarsza część zamku została wzniesiona w XIV w. przez Kmitów. W XVI w. najsłynniejszy z rodu Kmitów, Piotr V, marszałek wielki koronny na dworze Zygmunta Starego, nadał mu cechy stylu renesansowego. Kolejna przebudowa zamku nastąpiła w latach 1615-1621 za czasów Stanisława Lubomirskiego, wg planów Macieja Trapoli. Około 1700 roku miała miejsce dalsza rozbudowa. Zamek opuszczony po pożarze w roku 1831 na kompleksową restaurację musiał poczekać do 1949 roku.Korpus zamku, wczesnobarokowy z fragmentami renesansowymi, zbudowany jest na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i zwieńczony czterema basztami w narożach. Od północno – wschodniej strony znajduje się kaplica z 1621 roku, a od południowo – wschodniej tzw. Kmitówka, pierwotnie w XVI w. budynek wolno stojący. Na II piętrze zamku, przy sali rycerskiej, znajduje się galeria widokowa.
Wystrój wnętrz obejmuje barokowe portale, obramowania okienne, dekoracje stiukowe, polichromie. Pałac otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi o 5-bocznym narysie, z początków XVII w., mieszczącymi w kurtynie wschodniej wczesnobarokową bramę wjazdową.

BOCHNIA:

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni sobota i niedziela 10.00 – 18.00.

Ekspozycja stała w obiekcie podominikańskim obejmuje piękną i cenną kolekcję dawnej rzeźby, malarstwa i drzeworytu ludowego, w tym rzeźby Jędrzeja Wowry i Józefa Janosa, przedmioty kultur pozaeuropejskich (Afryka, Ameryka Południowa i Północna, Azja), świetne malarstwo polskie XIX – XX w. (T. Axentowicz, O. Boznańska, J. Fałat, S. Filipkiewicz, A. Karpiński, J. Malczewski, T. Makowski, J. Pankiewicz, K. Sichulski, J. Stanisławski, W. Tetmajer, K. Tichy, W. Wodzinowski, L. Wyczółkowski), interesujące malarstwo bocheńskie XIX – XX w. (S. Fischer, K. Gulik, F. Hanusz, W. Kasprzyk, S. Klimowski, T. Łosik, K. Mien, F. Mollo, F. Pilarz, M. Samlicki, B. Serwin, M. Serwin-Oracki, L. Stasiak) oraz portret polski XVII – XX w.Można obejrzeć także atrakcyjną wystawę pt. Papier, tusz, laka, jedwab, glina – pięć żywiołów sztuki chińskiej. Więcej na www.muzeum.bochnia.pl
W niedzielę, 29 września o godz. 16.00, Wojciech Salamon i Jan Flasza zapraszają na prezentację multimedialną najciekawszych miejsc i zabytków powiatu bocheńskiego pt. “Powiat bocheński. Na szlakach piękna, przeszłości i tradycji”.

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni sobota i niedziela 10.00 - 14.00.
Największa stała ekspozycja motyli z całego świata w Polsce. Kolekcja liczy ponad 4,5 tys. okazów pochodzących ze wszystkich stref zoograficznych. W muzealnych gablotach można zobaczyć motyle dzienne i nocne, podzielone ze względu na rodziny, a także na gatunki ilustrujące różne zjawiska przyrodnicze. Najstarsze okazy pochodzą z lat 70. XIX wieku.

Osada VI Oraczy w Bochni - Park Archeologiczny sobota i niedziela 10.00 - 17.00 zwiedzanie o pełnych godzinach.
Miejsce, gdzie średniowiecze trwa nadal. Bocheński skansen archeologiczny to miejsce, gdzie można spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. To również rekonstrukcja średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla XIII wieku. Na jej terenie znajdują się m.in. warzelnia, zagroda oracza, zagroda garncarza, ziemianka i kuźnia.

Maszyna parowa (szyb Campi) sobota i niedziela 12.00 - 17.00 co 30 minut.
Na zwiedzających będzie czekał przewodnik, który opowie o ekspozycji a następnie uruchomi maszynę i zaprezentuje jej działanie. Była najdłużej pracującą maszyną parową w Polsce. Wyprodukowano ją w 1909 roku w niemieckim zakładzie Vereinigte Konigs & Laurahutte. Do 1925 roku pracowała w kopalni Wapno. Następnie została przewieziona do kopalni w Bochni i od 1926 roku rozpoczęła pracę na szybie Campi. Aż do 1996 roku.
Dodatkowo 10% rabatu na zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni.

PÓŁNOC POWIATU:

Kościół św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach i Góra św. Jana w Mikluszowicach niedziela 13.00, 14.30 wejście z przewodnikiem.
Góra św. Jana to otoczona licznymi legendami, pozbawiona zabudowań, piaszczysta wydma o owalnym kształcie. 15. metrowe wzniesienie powstało w sposób naturalny przez meandrującą rzekę Rabę. Badania archeologiczne pokazują, że we wczesnym średniowieczu funkcjonował tu gród obronny. W XII wieku na wzgórzu został wzniesiony kościół drewniany. Budowla kilkakrotnie płonęła, aż odstąpiono od jej odbudowy w tym miejscu i wzniesiono murowaną świątynię w innym miejscu.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach został zbudowany w latach 1859-1863. Zlokalizowany jest na północnym zachodzie od Góry św. Jana. Wnętrze kościoła posiada neobarokowy wystrój. W świątyni można zobaczyć m.in. XVI-wieczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, zabytkową chrzcielnicę z 1850 r. oraz neobarokowy ołtarz główny.

Kościół p.w. im. Najświętszej Maryi Panny w Grobli sobota 13.00, 14.00, 15.00. wejście z przewodnikiem
Wybudowany na początku XX wieku kościół w stylu neogotyckim z inicjatywy Biskupa Tarnowskiego Leona Wałęgi.

Znajdź obiekt na mapie [google maps] https://mapsengine.google.com/map/viewer?mid=zx4sFY3Ml9nk.k4_FuLLzMVjY

 

sk