kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » SPĘDŹ "KULTURALNIE" WEEKEND W POWIECIE BOCHEŃSKIM

SPĘDŹ "KULTURALNIE" WEEKEND W POWIECIE BOCHEŃSKIM

Dodano: 15.09.2011 17:00 SPĘDŹ  "KULTURALNIE" WEEKEND W POWIECIE BOCHEŃSKIM
Tradycyjne już w ostatni weekend września Starostwo Powiatowe w Bochni organizuje „Weekend z zabytkami”. Dzięki temu po raz czwarty, dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kulturalnymi, za darmo będzie można zwiedzić ciekawe miejsca, których lista co roku jest nieco inna. Tym razem w programie bezpłatnego zwiedzania nie znalazły się zamek w Wiśniczu oraz Muzeum Mleczarstwa w Królówce.

 

Program weekendu 24 i 25 ...września obejmuje natomiast możliwość odwiedzenia następujących obiektów:

Muzeum Ziemi Wiśnickiej ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz; sobota, niedziela 10–18
Mieści się ono w budynku, w którym się mieścił się Zakład Ubogich, założony w XVII w. przez księcia Stanisława Lubomirskiego. Muzeum posiada kolekcję dzieł wiśnickich malarzy: Stanisława Klimowskiego, ks. Stanisława Nowaka, ludowego malarza Mariana Rojka, Jana Stasiniewicza, w dwóch salach prezentowane są projekty pomników Wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja, realizowanych na całym świecie.

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce - Koryznówka” sobota 10–12, niedziela 11–13
Znajdujący się nieopodal wiśnickiego zamku i byłego klasztoru przepiękny drewniany dworek”, w którym znajdują się pamiątki po największym polskim, historycznym malarzu i jego rodzinie.

Klasztor Karmelitów Bosych mieszczący Zakład Karny w Nowym Wiśniczu; sobota, niedziela, 10,11.30, 13, 14.30 wejścia w grupach nie większych niż 50 osób.
Mury klasztoru i ruiny wspaniałego zabytku z XVII wieku - kościoła pw. Chrystusa Salwatora, na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Warto więc skorzystać z okazji poznania dawnej świetności obiektu i… jego obecne przeznaczenie.

Kościół Ducha Świętego w Chronowie sobota od 12–16, wejście z przewodnikiem
Pierwszy drewniany kościół na terenie obecnej świątyni w Chronowie powstał prawdopodobnie około 1232 roku. Obecny kościół również jest drewniany. Ściany wewnątrz świątyni są pokryte polichromią pochodząca z połowy XIX wieku.

Dworek sióstr Ledóchowskich i kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej sobota 9–18, niedziela 12–16, wejście z przewodnikiem
Jedyny zabytek Ziemi Bocheńskiej wpisany na listę UNESCO, czyli kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej od dawna zachwyca zwiedzających. Mniej znany jest dworek, w którym mieszkały siostry Ledóchowskie. Warto go poznać choćby ze względu na fascynującą historię rodziny zasłużonej nie tylko dla Lipnicy.

Muzeum w Bochni im. Stanisława Fischera sobota 10–6, niedziela 10–16 w godz. 11 oraz 14 muzeum będzie można zwiedzać dodatkowo z przewodnikiem
W ekspozycji stałej placówka prezentuje znakomitą kolekcję dawnej rzeźby, malarstwa i drzeworytu ludowego (XVIII-XX w.), niezwykle atrakcyjną ekspozycję kultur pozaeuropejskich, świetne zbiory malarstwa polskiego z obrazami T. Axentowicza, O. Boznańskiej, J. Fałata, A. Karpińskiego, J. Malczewskiego, T. Makowskiego, J. Pankiewicza, H. Siemiradzkiego, L. Wyczółkowskiego.
Specjalnie z okazji „Weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego" przygotowano inne prezentacje: „Lipnickie pejzaże
Marcina Samlickiego”, „Insygnia samorządów wiejskich”, „Najcenniejsze starodruki”, „Rysunki Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego”.

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni sobota, niedziela 10–14
Znajduje się ono w centrum miasta przy Plantach Salinarnych. Prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych świata oparty na systematyce Linneusza i obejmuje większość rodzin i rodzajów motyli ze wszystkich kontynentów, wszystkich stref klimatycznych i zoograficznych. Prezentowana na dwóch piętrach kolekcja przedstawia cztery i pół tysiąca okazów.

Osada VI Oraczy w Bochni – Park Archeologiczny przy ul. Campi niedziela 13–16 (wejście o pełnych godzinach z przewodnikiem )
Wizyta w osadzie pozwala przenieść się do średniowiecza, zobaczyć jak wyglądało wówczas codzienne życie rolników i samemu spróbować wykonywać prace ówczesnych rzemieślników. Przy okazji warto także zwiedzić maszynę parową szybu Campi. To w pełni sprawny o niezwykłej urodzie zabytek techniki, który do niedawna zwoził górników do pracy w podziemiach.

Na zakończenie weekendu z zabytkami na terenie Szybu Campi w Bochni o godzinie 18.00 odbędzie się wręczenie nagród dla najaktywniejszego turysty.

W części estradowej spotkania wystąpią: „Szkoła Rocka” - 18.30, „Cheepsy” - 19.00 i „Latające Talerze” - 20.00.

Patronat medialny nad „Weekendem z zabytkami powiatu bocheńskiego" sprawują: Dziennik Polski, Bochnianin.pl, Radio Eska, Mojabochnia, Kurier Bocheńsko- Brzeski.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

sw,kkh