kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » SP ZOZ Szpital Powiatowy w Bochni posiada nowy specjalistyczny ambulans

SP ZOZ Szpital Powiatowy w Bochni posiada nowy specjalistyczny ambulans

Dodano: 14.11.2014 14:00 SP ZOZ Szpital Powiatowy w Bochni posiada nowy specjalistyczny ambulans
Starostwo przekazało 100 tys. na zakup specjalistycznej karetki dla Zespołów Ratownictwa Medycznego SP ZOZ Szpitala Powiatowego w Bochni. Dzisiaj odbyła się uroczystość odbioru i poświęcenia.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Jacek Pająk Starosta Bocheński, Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak, Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, Wójt Gminy Łapanów Jan Kulig, członkowie Komisji Zdrowia oraz Jarosław Kycia Dyrektor Szpitala.

Podczas uroczystości Starosta Bocheński Jacek Pająk podziękował wszystkim zaangażowanym w zakup przedmiotowej karetki. Wyraził swoje zadowolenie, że oprócz starostwa powiatowego w Bochni zakup karetki wsparli inni samorządowcy. Jak powiedział, karetka ta służyć ma bez wyjątku wszystkim mieszkańcom w razie zaistnienia takiej potrzeby. Mieszkańcy powiatu to przecież również mieszkańcy danych gmin i miast, którzy w sytuacji nagłej choroby lub zagrożenia życia powinni uzyskać profesjonalną pomoc bez względu na to z jakiego akurat regionu pochodzą.

Zakup karetki z pewnością przekłada się na poprawę bezpieczeństwa pacjentów, przyczynia się do podniesienia jakości usług przedszpitalnych poprzez skrócenie czasu dojazdu do chorego w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. Powiększenie taboru o kolejny pojazd pozwala też na jeszcze lepsze stworzenie możliwości dojazdu zgodnie z wymaganymi przepisami w określonym czasie w znacznie większą ilość miejsc trudnych, szczególnie w okresie zimowym w warunkach terenowych. Zakupiona karetka (marki Mercedes Benz)  posiada napęd na cztery koła i spełnia najwyższe standardy dla tego typu pojazdów. Włączenie do taboru Mercedesa rozpocznie się po zakończeniu spraw formalnych.

Zakup przedmiotowej karetki specjalistycznej był możliwy dzięki znacznemu wsparciu starostwa oraz wójtów gmin z południowej części powiatu na obszarze których będzie m.in. funkcjonować zakupiona karetka. 

Przypomnijmy:

Do czasu zakupu nowej karetki Szpital dysponował siedmioma karetkami, które są wyposażone w specjalistyczny system SWD i mogą być używane jako karetki systemu ratownictwa medycznego. Najstarsze dwie karetki, wyprodukowane jeszcze w 2001 r., są bardzo wyeksploatowane częstymi akcjami ratunkowymi. Ponadto od 1 kwietnia  2014 roku w wyniku zmian „Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego” Szpital zabezpiecza dodatkowe miejsce stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego wraz z karetką typu „S” w Trzcianie. Na ten cel przeznaczony został jeden z ambulansów dotychczas występujący jako zapasowy, który jednocześnie został doposażony na kwotę ok. 100.000 zł. Obecnie więc Szpital zabezpiecza 5 zespołów ratownictwa medycznego na terenie powiatu bocheńskiego, gdzie każdy z zespołów wykorzystywał jedną z siedmiu posiadanych karetek.

khh