kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Sesja historyczna poświęcona pamięci Zbigniewa Siudaka

Sesja historyczna poświęcona pamięci Zbigniewa Siudaka

Dodano: 21.12.2010 08:00 Sesja historyczna poświęcona pamięci Zbigniewa Siudaka
W zeszły czwartek w ZS w Dąbrowicy odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona pamięci Pana Zbigniewa Siudaka - Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK oddziału Bochnia. Spotkanie zorganizowane przy współpracy ZS w Dąbrowicy im. prof. J. Z. Włodka oraz Klubu Historycznego im gen. Stefana Roweckiego - Grota, stało się okazją do wspólnego spotkania wielu pokoleń Polaków.

 

W uroczystej sesji historycznej obok kombatantów uczestniczyli także dyrektorzy, nauczyciele i młodzież z bocheńskich szkół, przedstawiciele władz lokalnych oraz Pan Teofil Wojciechowski -historyk, członek Kolegium IPN. Gościem honorowym uroczystości była Pani Helena Kuchno -kuzynka Pana Zbigniewa Siudaka. Tematem przewodnim spotkania była postać Pana Siudaka -człowieka wyjątkowego, wielkiego patrioty, który całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie, służąc jej na ziemi bocheńskiej.

Pani mgr Danuta Trzósło w swoim wystąpieniu wyjaśniła genezę uroczystości, przypomniała, że Pan Zbigniew Siudak był inicjatorem wielu spotkań patriotycznych, w których uczestniczył przede wszystkim jako Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. W czasie tych uroczystości nie tylko pięknie mówił o Polsce ale również dawał świadectwo przywiązania do wartości, szczególnie cennych dla Polaków, przypominał, zwłaszcza młodym ludziom jak ważna jest miłość do Ojczyzny, pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za nią, pamięć własnych dziejów.

Piękny i wzruszający montaż słowno - muzyczny: Ojczyzno ma... zaprezentowany przez młodzież z ZS w Dąbrowicy pod kierunkiem Pani mgr D . Trzósło i ks. M. Rabijasza,  wzbudził refleksję nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny a także przypomniał sylwetkę tego wyjątkowego człowieka . W tragiczną historię narodu wpleciono wątki osobiste, związane z jego życiem i działalnością w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Pan mgr Wojciech Pałka, nauczyciel geografii w ZS w Dąbrowicy przypomniał o dwóch wielkich pasjach - miłościach Zbigniewa Siudaka - miłości do gór i o miłości do Ojczyzny. Przypomniał, że 6 września 2010 roku odszedł na niebieską Grań nie tylko Przewodnik Tatrzański -długoletni zasłużony członek PTTK, ale także jego wspaniały kolega i towarzysz górskich wędrówek. Położona na jego grobie gałązka kosodrzewiny - tatrzański symbol - na grobach ludzi gór to w przypadku Pana Prezesa symbol zasłużony.

W programie spotkania znalazło się także wystąpienie Pana Teofila Wojciechowskiego, członka Kolegium IPN, który podzielił się z uczestnikami sesji historycznej swoimi refleksjami związanymi z ostatnimi miesiącami życia Pana Zbigniewa Siudaka.