kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Seminarium historyczne „Bo wolność krzyżami się mierzy”

Seminarium historyczne „Bo wolność krzyżami się mierzy”

Dodano: 30.10.2018 08:00  Seminarium historyczne „Bo wolność krzyżami się mierzy”
Na począrtku października 2018 r. w Bocheńskiej Bibliotece odbyło się seminarium historyczne „Bo wolność krzyżami się mierzy”, będące częścią projektu „Przez pryzmat niepodległości do współczesności” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni w 100.lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Starostwa Powiatowego w Bochni.

Spotkanie rozpoczął Janusz Paprota -  bocheński historyk, nauczyciel, popularyzator historii rodzinnego miasta i okolicznych miejscowości, autor artykułów, publikacji i wykładów, twórca strony internetowej „Historia Ziemi Bocheńskiej. Jego wykład pt. „Szlak żołnierskich mogił  z okresu I Wojny Światowej – osobliwość historyczno – turystyczna powiatu bocheńskiego”, podparty ciekawą prezentacją pokazał wieloaspektową stronę tych miejsc pamięci. Na terenie Bocheńszczyzny zachowało się po dzień dzisiejszy wiele cmentarzy wojskowych z okresu I Wojny Światowej. Stanowią nie tylko interesujące zabytki architektoniczne, nie tylko pomniki będące świadectwem minionej historii, są również atrakcją dla turystów. Największe i najpiękniejsze cmentarze znajdują się na południu powiatu. Większość obiektów jest zadbana i przystosowana do zwiedzania, choć w przypadku niektórych nekropolii istnieje problem z dostępnością komunikacyjną, gdyż  leżą z dala od głównych dróg.

 

Kolejny wykład przeniósł słuchaczy na odległe Kresy. Niezwykłe miejsce wśród tych, którzy walczyli jesienią 1918 roku o wolną Polskę zajmują  dzieci i młodzież walczące o Lwów - czyli słynne Orlęta Lwowskie. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, uczniowie, zarówno chłopcy jak i dziewczęta, łącznie uczestniczyło w walkach  – czy to z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych – ponad sześć tysięcy osób, a najmłodszy miał 9 lat. W ten dramatyczny świat tamtych dni wprowadził nas Bogdan Kasprowicz – prawnik, publicysta, poeta, rodzinnie związany ze środowiskiem ormiańskim oraz ukochanym Lwowem, kolekcjoner pamiątek z czasów gdy Lwów należał do Polski, autor książek i wierszy na temat ukochanego miasta. W sposób niezwykle emocjonalny snuł opowieść o małoletnich obrońcach miasta, którzy w listopadzie 1918 roku ofiarnie i heroicznie walczyli z przeważającymi siłami ukraińskimi, dając przykład niezwykłego patriotyzmu oraz bohaterstwa. Opowieść podpartą autentycznymi wspomnieniami przodków, walczących zarówno w powstaniu styczniowym, w Legionach jak i w obronie Lwowa.

 

Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni i piosenek, które towarzyszyły  młodym strzelcom i legionistom, które pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy i rozweselały, a które są częścią naszej historii i narodowej kultury. A śpiewanie poprowadził Bogdan Kasprowicz, przy akompaniamencie Stanisława Domańskiego.

kh