kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Sądy - bitwa wygrana, co będzie dalej?

Sądy - bitwa wygrana, co będzie dalej?

Dodano: 04.04.2012 12:30 Sądy - bitwa wygrana, co będzie dalej?
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie podpisał w zapowiadanym terminie (do 31.03.2012 r.) rozporządzenia znoszącego 116 sądów rejonowych. Oznacza to, że zapowiadana reorganizacja systemu sądownictwa nie wejdzie w życie od 1 lipca 2012r.

Uczestnicy kolejnego protestu przed Ministerstwem Sprawiedliwości zwrócili na to uwagę, bo to oznacza wygraną bitwę o sądy, nie przesądza jednak, jakie będą dalsze decyzje ministra Gowina.

Jesteśmy tu, korzystając z prawa do zgromadzeń, bo nie mamy szans na realny dialog! – podkreślał mecenas Wojciech Błaszczyk, organizator kilkudniowego cyklu protestów przed Ministerstwem Sprawiedliwości, nazwanych „rekolekcjami konstytucyjnymi”.

Z Bochni w proteście brała udział duża grupa pracowników sądu oraz przedstawiciele samorządu miasta Bochni z burmistrzem Stefanem Kolawiński. Ze względu na posiedzenie Rady Powiatu w Bochni, Jacek Pająk starosta bocheński nie mógł osobiście udać się do Warszawy, więc oddelegował przedstawiciela bocheńskiego starostwa. W skład bocheńskiej grupy weszli także przedstawiciele gmin Lipnica Murowana i Łapanów. Bocheńską. Swoją obecnością wsparł bochnian poseł na Sejm prof. Włodzimierz Bernacki. Stowarzyszenie „Amici Curiae” założone z potrzeby obrony sądów i racjonalizacji zmian w sądownictwie, reprezentował z ramienia Bochni Tomasz Przybyło, zastępca burmistrza Bochni i jednocześnie członek zarządu będącego w organizacji Stowarzyszenia.

Spod budynku Ministerstwa Sprawiedliwości protestujący przeszli przed kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie w imieniu wszystkich zgromadzonych w stowarzyszeniu „Amici curiae” złożony został list do pana premiera Donalda Tuska z prośbą o spotkanie i umożliwienie rzeczowego przedstawienia argumentów. W liście nie tylko podniesiono bezzasadność znoszenia sądów, ale też zadeklarowano czynny udział w pracach koncepcyjnych, dotyczących wprowadzenia zmian w wymiarze sądownictwa, łącznie z opracowaniem społecznego projektu reorganizacji systemu, która spowoduje faktyczne zmiany na lepsze.