kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Rocznica wyborów czerwcowych

Rocznica wyborów czerwcowych

Dodano: 04.06.2019 08:00 Rocznica wyborów czerwcowych
Dokładnie 30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu częściowo wolne wybory. Z tej okazji przed Starostwem Powiatowym w Bochni przygotowano wystawę „W drodze do wolnej Polski”, która nawiązuje do bocheńskich akcentów tych wyborów.

Na planszach znajdują się bocheńskie akcenty z wyborów czerwcowych z 1989 roku. Można zobaczyć jak wyglądały ulotki wyborcze. Na reprodukcjach znajdują się zdjęcia z wiecu wyborczego. Można też zobaczyć wyniki wyborów, gdzie kandydat „Solidarności” z Bochni Jerzy Orzeł otrzymał 132 tysiące głosów czyli ponad 80 % ważnych głosów.

Należy docenić i uszanować osoby, które w 1989 roku wykonały pierwszy krok do demokracji. To ich praca i zaangażowanie, często jeszcze przed wyborami czerwcowymi, doprowadziły do przemian demokratycznych w Polsce – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

Wystawa powstała dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Bochni oraz Archiwum Narodowego w Krakowie oddział w Bochni. Na wystawie wykorzystano materiały: ze zbiorów prywatnych Piotra Zięby, Archiwum Narodowego w Krakowie oddział w Bochni, Archiwum Urzędu Miejskiego w Bochni, Archiwum Bocheńskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność, Portalu internetowego, „Archiwum Bocheńskiej Solidarności” oraz PAP.