kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Rocznica egzekucji na Uzborni

Rocznica egzekucji na Uzborni

Dodano: 23.12.2014 00:00 Rocznica egzekucji na Uzborni
18 grudnia na wzgórzu Uzbornia, u stóp mogiły 50 mieszkańców Bochni i Powiatu Bocheńskiego, rozstrzelanych przez Niemców 75 lat temu w odwecie za zabicie dwóch policjantów przez członków ruchu oporu, miała miejsce rocznicowa uroczystość.

Przybyli na nią przedstawicie władz miasta i powiatu – burmistrz Stefan Kolawiński, wicestarosta Józef Mroczek, delegacje kombatantów, instytucji kultury, szkół i jednostek oświatowych z terenu miasta i powiatu.

 

Podczas uroczystości wicestarosta powiedział: „Wydarzenia sprzed 75 lat były makabryczna zapowiedzią tego, co czeka ludność okupowanej Polski pod rządami hitlerowców. Niosły zapowiedź planów, które dopiero się urzeczywistniały: łapanek, zbiorowych egzekucji, brutalnych śledztw i wreszcie dymów, dobywających się z kominów obozowych krematoriów.

Polska w zamyśle Hitlera i jego siepaczy miała zostać starta z powierzchni ziemi. Z Bochni miał popłynąć czytelny komunikat – Polacy to nacja skazana na wyniszczenie, jakakolwiek bunt nie ma sensu, bo będzie utopiony w morzu krwi.

Krew 50 zakładników, rozstrzelanych w miejscu, w którym teraz się znajdujemy, nie wsiąkła jednak na darmo w polską ziemię. Wyrośli z niej mściciele, którzy przez ciemną okupacyjną noc dzierżyli wysoko nad głowami biało-czerwony sztandar. Wieczna pamięć o jednych i drugich!”

 

Następne członkowie GRH „Najemnicy Bocheńscy” odczytali specjalnie przygotowany na tę okazję Apel poległych, a później przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.