kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Promocja książki o generale Dobrodzickim

Promocja książki o generale Dobrodzickim

Dodano: 20.11.2019 09:00 Promocja książki o generale Dobrodzickim
Starosta Bocheński Adam Korta serdecznie zaprasza na promocję książki prof. Jerzego Gizy i dr. Tomasza Podgórskiego „Generał Jerzy Dobrodzicki 1884 – 1934”, która odbędzie się w czwartek 21 listopada 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Bochni (sala narad, I p.) o godz. 17.00.

 

 

Jednym z punktów obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Bochni było uroczyste nadanie imienia gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego rondu u zbiegu ulic Rotmistrza Witolda Pileckiego i Legionów Polskich.

Postać Generała Jerzego Dobrodzickiego, jego dokonania i zasługi dla Bocheńszczyzny z biegiem lat zostały zupełnie zapomniane. Musiało minąć z górą 100 lat od wydarzeń, które przyniosły Bochni wolność po latach zaborów, by z mroku dziejów wydobyć na światło dzienne niegdysiejszych bohaterów. Na to jednak nigdy nie jest za późno – mówił podczas uroczystości 11 listopada w Bochni Starosta Bocheński Adam Korta.

Notka biograficzna:

Generał Brygady Jerzy Kazimierz Dobrodzicki urodził się w 1884 roku w Wadowicach, gdzie ukończył gimnazjum. Od 1905 roku pełnił służbę w wojsku austriackim. W 1911 roku nawiązał kontakt ze Związkiem Strzeleckim i został jego instruktorem. Podczas I wojny światowej walczył na froncie rosyjskim, a następnie włoskim.

Z ramienia komendy Głównej POW był kierownikiem sprzysiężenia organizacyjnego Polaków dla sprawy niepodległości. Z tego powodu został uznany za politycznie podejrzanego i wycofano go do Bochni. To właśnie w Solnym Grodzie stanął na czele organizacji „Wolność”, skupiającej oficerów Polaków, służących w stacjonującej w Bochni jednostce austriackiej, którzy 31 października 1918 r. dokonali bezkrwawego przejęcia władzy w mieście.

Ówczesny kapitan Dobrodzicki został pierwszym dowódcą garnizonu w Bochni oraz organizatorem, tworzonego na terenie Bochni i okolic, 2 pułku strzelców podhalańskich. Wraz z dowodzonym przez siebie pułkiem wyruszył na fort ukraiński walczyć z bolszewikami, gdzie został ciężko ranny. Po powrocie do zdrowia obejmował kolejne funkcje wojskowe. W 1929 roku został awansowany na generała brygady.

Zmarł 15 listopada 1934 roku w Warszawie, pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Odznaczony był m.in. Orderem Krzyża VM 5 kl., Orderem Polonia Restituta 3 kl., Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Zasługi.