kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Projekt-modernizacja kształcenia zawodowego

Projekt-modernizacja kształcenia zawodowego

Dodano: 17.02.2012 15:00 Projekt-modernizacja kształcenia zawodowego
W sześciu placówkach prowadzonych przez powiat realizowany jest projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Do końca 2014 roku odbędzie się około 40 kursów zawodowych z kilku branż. Prowadzone będą również zajęcia wzmacniające kompetencje kluczowe, doradztwo zawodowe i staże-wizyty zawodoznawcze. Koszt projektu to ponad 3,4 miliona złotych.

Pieniądze z projektu pozwalają na kompleksowe wyposażenie pracowni gastronomicznej, komputerowej, językowej, obsługi konsumenta oraz oddanie do dyspozycji szkół zestawu barmańskiego, pieca konwekcyjnego, stacji fotogrametrycznych, urządzeń kuchennych, lady barowej z wyposażeniem oraz maszyn do obróbki elementów metalowych. Na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych dla szkół przeznaczono 320 tysięcy.

Dużą część planowanych zakupów już zrealizowano. W 2010 roku oddano do użytku m.in. multimedialną pracownię językową w Zespole Szkół w Dąbrowicy i pracownię gastronomiczną w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bochni. Z końcem ubiegłego roku w nowoczesną pracownię komputerową został wyposażony Zespół Szkół nr 1 w Bochni, a Zespół Szkół nr 3 wzbogacił się o nowoczesną pracownie gastronomiczną. Do użytku oddana została również pracowania mechaniczna w Zespole Szkół w Łapanowie-wyliczona starosta bocheński Jacek Pająk.

Wśród ok. 40 realizowanych w ramach projektu kursów większość związana z jest z zawodami z branż turystyczno-gastronomicznej, mechaniczno-machatronicznej, informatyczno-elektronicznej, rolno-przetwórczej oraz budowlanej i usługowej. Są więc m.in. szkolenia dla kelnerów, barmanów, baristów, operatorów koparko-ładowarki, walców drogowych, tokarek i frezarek, obrabiarek numerycznych, spawaczy, diagnostyków pojazdów samochodowych i kombajnistów oraz przewodników turystycznych, pilotów wycieczek.

Uczestnicy mogą nabyć umiejętność przygotowania cateringu, bukieciarstwa, projektowania stron www, prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, montażu suchych tynków, wziąć udział w kursie kosmetycznym, gastronomicznych, kosztorysowania i planowania, wykorzystywania programów komputerowych BricsCAD i AutoCAD oraz GPS w geodezji a także uzyskać prawo jazdy.

Do 2014 roku szkoły prowadzą zajęcia z branżowych języków obcych (angielski, niemiecki, rosyjski), matematyki, informatyki i technologii informacyjno-komunikacyjnych, a doradcy służą uczniom poradami w kwestiach zawodowych.
W skutecznym odnalezieniu się na rynku pracy pomogą młodym ludziom z Bocheńszczyzny również staże-wizyty zawodoznawcze.

Projekt realizowany jest w  Zespole Szkół nr 1 im. S. Staszica w Bochni, Zespole Szkół nr 2 im. S. Konarskiego w Bochni, Zespole Szkół nr 3 im. ks. prof. J. Tischnera w Bochni, Zespole Szkół im. prof. J. Z. Włodka w Dąbrowicy, Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Bochni.

Koszty projektu (trwającego od 2010 roku) w większości pokryte zostaną z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa (łącznie blisko 3 mln złotych).
Wkład własny powiatu bocheńskiego to niespełna 430 tys. złotych.