kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Projekt polsko-ukraiński w I Liceum

Projekt polsko-ukraiński w I Liceum

Dodano: 19.06.2019 10:00 Projekt polsko-ukraiński w I Liceum
Przez pięć dni grupa 15 uczniów I Liceum w Bochni i 15 uczniów Liceum Lingwistycznego we Lwowie wspólnie realizowała w Bochni projekt „Galicyjskie źródła niepodległości Ukrainy i Polski”. Projekt uzyskał grant Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

W czasie spotkania młodzi Polacy i Ukraińcy starli się wspólnie spojrzeć na drogi do niepodległości swoich krajów i rolę jaką w tych dążeniach odegrała Galicja. Były to drogi trudne i zawiłe, często dramatycznie splecione i sprzeczne.  Równocześnie odkrywaliśmy jak wiele w przeszłości nas łączy, mimo odmiennych punktów patrzenia na te same wydarzenia, czy wzajemnych uprzedzeń. Staraliśmy się spojrzeć na przeszłość przez perspektywę nie tylko polityki ale także literatury i sztuki. Szczególnie na tym polu znaleźliśmy bardzo wiele wspólnych elementów. Nie był zaskoczeniem fakt, ze dzieli na przede wszystkim ...polityka. Grupa w czasie pobytu w Bochni odwiedziła min. bocheński oddział Archiwum Narodowego, Muzea Matejki i Mehoffera w Krakowie, zwiedziła  Wawel i bocheńską kopalnię, odbyła sesję naukową w I Liceum i spotkała się z władzami powiatu.

We wrześniu piętnastka uczniów I Liceum wyruszy do Lwowa by zrealizować drugą część projektu. Opiekunami projektu byli nauczyciele: Natalya Yaskiv, Hanna Hrynchuk, Elżbieta Rydz-Kumorek i Jerzy Pączek.

 

sk