kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Program profilaktyczno – edukacyjny „Bezpieczny Przedszkolak”

Program profilaktyczno – edukacyjny „Bezpieczny Przedszkolak”

Dodano: 18.11.2010 09:00 Program profilaktyczno – edukacyjny „Bezpieczny Przedszkolak”
Przez miniony miesiąc we wszystkich przedszkolach samorządowych na terenie powiatu bocheńskiego realizowany był program profilaktyczno – edukacyjny pod nazwą „Bezpieczny Przedszkolak”.

Początek roku szkolnego to czas, kiedy dzieci w wieku przedszkolnym są bardziej narażone na niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym, a także obserwuje się duże zapotrzebowanie na pogadanki prowadzone z przedszkolakami przez policjantów.

Podczas takich spotkań policjant omawiał podstawowe zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zachowania wobec osoby „obcej”, niebezpiecznego psa, ryzykowanych zabaw, przypominał numery telefonów służb ratunkowych.

Celem programu było wykształcenie u dziecka w wieku przedszkolnym umiejętności właściwego reagowania na zagrożenia i utrwalenie pozytywnych wzorców zachowań, co w przyszłości powinno zaowocować zmniejszeniem liczby zdarzeń z udziałem dzieci. Celem pośrednim było przybliżenie policji jako instytucji służącej pomocą, a tym samym wzrost zaufania do instytucji policji wśród najmłodszych.

W przedszkolach pozamiejskich, jeżeli w pobliżu znajdowało się oznakowane przejście dla pieszych dzieci pod okiem policjanta i wychowawców uczyli się bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

W 42 przedszkolach rozsianych po całym powiecie bocheńskim odbyło się 48 spotkań z prawie 2000 przedszkolaków. Tym samym w spotkaniach uczestniczyło około 140 wychowawców.

Podmiotami uczestniczącymi w realizacji programu było Starostwo Powiatowe w Bochni, które sfinansowało zakup gier dydaktycznych i maskotek przekazanych przedszkolakom.

Bocheńska policja wykorzystała spotkania i aktywnie włączyła się w ogólnopolską kampanię społeczną na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci pn. Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba, której celem jest ograniczenie liczby wypadków wśród maluchów w ich drodze do przedszkola i szkoły. Zwraca uwagę na bezpieczne zachowania dzieci na drodze w trzech obszarach: dziecko jako pieszy, dziecko jako pasażer auta i dziecko na rowerze.

Kampania o takim wymiarze i formie po raz pierwszy będzie organizowana przez Komendę Główną Policji, Ministerstwo Zdrowia i kanał dziecięcy Nickelodeon.
Kluczem kampanii jest wykorzystanie popularnego bohatera kreskówki SpongeBoba Kanciastoportego znanego widzom kanału dziecięcego Nickelodeon.

Program „Bezpieczny Przedszkolak” został opracowany i zrealizowany przez st. asp. Leszka Machaja zajmującego się Prewencją Kryminalną w Komendzie Powiatowej Policji w Bochni. Materiały promocyjne zakupiono za pośrednictwem Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Bochni.

Opis programu oraz galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Bochni (http://www.bochnia.policja.gov.pl/) w zakładce Aktualności.