kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Premier Donald Tusk gratuluje II LO w Bochni

Premier Donald Tusk gratuluje II LO w Bochni

Dodano: 31.01.2014 10:00 Premier Donald Tusk  gratuluje II LO w Bochni
W styczniu w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni odbyła się wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczyło prawie 500 osób, mieszkańców powiatu, nauczycieli i uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych regionu bocheńskiego, kurator oświaty, władze województwa, powiatu i dyrektor szpitala bocheńskiego.

Z inicjatywy II LO w Bochni zorganizowano sesję  naukową Rak to nie wyrok , na którą zaproszono w charakterze ekspertów wybitnych specjalistów z rożnych dziedzin onkologii i psychoonkologii, uczestników międzynarodowych sympozjów, pracowników naukowych wiodących klinik onkologicznych w Polsce. II LO jako jedyne w regionie  za swoją działalność dydaktyczną i wychowawczą zostało nagrodzone przez Małopolskie Kuratorium Oświaty certyfikatem Szkoła wyróżniona za wychowanie. Osiągnięcia II LO w Bochni docenili również Marszałek Województwa, Departament Zdrowia i Polityki Społecznej. Także Premier Donald Tusk, który przyjął zaproszenie na sesję w uznaniu dla dorobku dydaktyczno – wychowawczego liceum, jednak z powodu wcześniej zaplanowanych działań nie mógł w niej uczestniczyć, wystosował list gratulacyjny do grona pedagogicznego i uczniów bocheńskiej szkoły, z osobistą prośbą o jego odczytanie podczas sesji onkologicznej.  Premier Donald Tusk napisał m. in.: Jestem pod ogromnym wrażeniem samego pomysłu, jak i podjęcia się jego realizacji przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Bochni. Tak aktywna postawa reagowania na problemy i dramatyczne sytuacje  konkretnych jednostek świadczy o ogromnej wrażliwości (…) Proszę przyjąć i przekazać wszystkim osobom zaangażowanym w jej organizację moje podziękowania  i wyrazy najwyższego szacunku.

W spotkaniu z mieszkańcami ziemi bocheńskiej wzięli udział Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie prof. dr. hab. n. med. Jerzy Jakubowicz, który omówił zagrożenie chorobami nowotworowymi w Polsce, a także profilaktykę raka piersi i nowotworów ginekologicznych, które są w 100% uleczalne, jeśli schorzenie jest wykryte we wczesnym etapie. Największe żniwo śmiertelne zbiera w naszym kraju rak płuc, który stanowi najczęstszy powód zgonów Polaków – mówiła Kierownik Przychodni Kliniki Pulmonologicznej CM UJ dr n. med. Bożena Ziółkowska - Graca – do powstawania tego typu nowotworu przyczynia się czynne i bierne palenie papierosów . Adiunkt III Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ doc. dr hab. Aleksander Konturek omówił zachorowalność w Polsce na nowotwory układu trawiennego i gruczołów dokrewnych wskazując na konieczność badań profilaktycznych, które mogą uchronić pacjenta przed śmiercią. W Polsce problem profilaktyki jest zaniedbywany, co skutkuje przedwczesną śmiercią młodych ludzi – podkreślał dr Tadeusz Hessel z Kliniki Urologii CM UJ- fałszywy wstyd i niewiedza mężczyzn na temat raka jądra i innych nowotworów uro – onkologicznych jest przyczyna zgonów 50% mężczyzn miedzy 20 a 40 rokiem życia . Kierownik Katedry Psychoterapii CM UJ doc. dr hab. Krzysztof Rutkowski i psychoonkolog dr Iwona Nawara z Instytutu Psychologii UJ odpowiadali na pytania publiczności związane z reakcją pacjentów i ich rodzin na stres wywołany długotrwałą chorobą. Największe uznanie publiczności wywołała relacja pacjentki, która opowiadała o swojej wygranej w walce z chorobą nowotworową – Nie można się nigdy poddawać. Rak to nie jest wyrok. Zawsze trzeba z nim walczyć. Należy wierzyć w to, że uda się nam go pokonać!