kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Powiat z wizytą u niemieckich sąsiadów

Powiat z wizytą u niemieckich sąsiadów

Dodano: 11.10.2012 08:00 Powiat z wizytą u niemieckich sąsiadów
Na zaproszenie Przewodniczącego Stowarzyszenia Partnerskiego Saarlouis – Bochnia z wizytą w Saarlouis przebywała delegacja samorządowców z Powiatu Bocheńskiego na czele z Wicestarostą oraz Przewodniczącym Rady Powiatu.

Okazją do spotkania współpracujących od lat samorządów z niemieckimi kolegami, były obchody 10 – lecie Stowarzyszenia Partnerskiego Saarlouis - Bochnia. Była to zatem znakomita sposobność, nie tylko do świętowania, ale też do podsumowania dotychczasowej współpracy oraz wyznaczenia nowych kierunków działań.

Uczestnicy delegacji mieli również możliwość spotkania się z członkami rady powiatu i dyrektorami wydziałów niemieckiego starostwa, gdzie omówiona została tematyka gospodarki, turystyki, edukacji oraz spraw społecznych.

 

Podczas jubileuszowej uroczystości 10 - lecia Stowarzyszenia Partnerskiego Saarlouis – Bochnia wielokrotnie w przemówieniach podkreślano znaczenie i rangę partnerstwa. Najlepszym przykładem – jak wyliczał starosta Patrik Lauer - jest wymiana uczniów i przyjaźń między strażami pożarnymi obu powiatów, która pokazuje że jesteśmy na najlepszej drodze. Wspólne działania powinny być skierowane ku przyszłości, aby jak najwięcej młodych ludzi angażowało się w naszą współpracę, gdyż młodzież jest przyszłością narodów - zakończył starosta.

Na prośbę niemieckich kolegów uroczystość uświetnił odczyt Pana Jana Flaszy Dyrektora Muzeum im. Stanisława Fischera na temat Powiatu Bocheńskiego oraz grupa taneczna z bocheńskiego klubu „Regis”.

Strona Starostwa

 

Przypomnijmy:

Powiat Saarlouis jest najstarszym w Niemczech, istniejącym w niezmienionej formie od 1816 r., położonym w zachodniej części kraju, przy granicy z Francją i Luksemburgiem. Cechuje go wysoki rozwój gospodarczy - na terenie Powiatu Saarlouis znajdują się m.in. kopalnie węgla, huta stali, port rzeczny oraz zakłady Forda.

Porozumienie o partnerstwie podpisane zostało w czerwcu 2001 roku w Niemczech. Najpierw jednak 26 października 2000 r. decyzję o nawiązaniu stosunków podjęła Rada Powiatu w Bochni, a 7 listopada tego samego roku, identyczna decyzja zapadła w Saarlouis. Ostatecznie 1 czerwca 2001 r. ówczesny starosta bocheński i jego odpowiednik po stronie niemieckiej, Dr. Peter Winter, podpisali umowę o partnerstwie obu powiatów.

Podpisana umowa przewiduje ścisłą współpracę obu powiatów w zakresie:

- wymiany kulturalnej
- współpracy młodzieży szkolnej, organizacji młodzieżowych i społecznych
- wzajemnej pomocy w promocji i rozwoju obu powiatów.

 

sw