kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » "Powiat bocheński - to warto zobaczyć" - zapraszamy na promocję nowej książki

"Powiat bocheński - to warto zobaczyć" - zapraszamy na promocję nowej książki

Dodano: 22.12.2011 10:00  "Powiat bocheński - to warto zobaczyć" - zapraszamy na promocję nowej książki
Starosta bocheński Jacek Pająk i dyrektor Muzeum Jan Flasza zapraszają na promocję nowej książki Jana Flaszy "Powiat bocheński - to warto zobaczyć". Publikacja ta ilustrowana jest zdjęciami Wojtka Salamona. Spotkanie prezentujące ten tytuł odbędzie się dzisiaj o godzinie 17.30 w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Wydawcą książki jest Starostwo Powiatowe w Bochni.

W przeciwieństwie do innych, ta książka skupia się na teraźniejszości. Ukazuje niepowtarzalny i harmonijny krajobraz oraz magiczną atmosferę wielu wyjątkowych miejsc.

- Nie trzeba, lecz warto zobaczyć. Są takie miejsca, gdzie dotrzeć powinno się koniecznie: to kopalnia soli w Bochni – Pomnik Historii, wspaniały zamek wiśnicki, drewniany kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ranga tych obiektów, jako wyjątkowo cennych, nie tylko w skali powiatu, nie podlega dyskusji. Są jednak i mniej spektakularne, lecz przecież intrygujące, opowiadające o historiach wręcz niezwykłych. Pozostają na ogół w cieniu obiektów najcenniejszych, nierzadko ukryte w krajobrazie i przez to często nieobecne w naszej świadomości. Aby je odkryć i poznać, wystarczy trochę wyobraźni i woli. Sprawdza się w tym przypadku prosta, lecz niezawodna metoda: wyruszyć w nieznane, wybrać pierwszą lepszą drogę…-
zachęca autor we wstępie.

Dotychczas Starostwo Powiatowe w Bochni wydało trzy książki o powiecie bocheński,

"Powiat bocheński –Miejsca, ludzie zdarzenia "- to książka o tym jak kształtuje i nawarstwia się lokalna tożsamość

"Stanisław Fischer – odkrywca i miłośnik ziemi bocheńskiej" - to książka nie tylko o bogatej twórczości założyciela bocheńskiego muzeum, ale przede wszystkim o jego życiu poświęconemu w całości odkrywaniu, utrwalaniu i dokumentowaniu uroków bocheńszczyzny.

„Piękno niedostrzegane, piękno zapomniane, piękno utracone. Krajobraz kulturowy powiatu bocheńskiego”, została wydana przez Starostwo Powiatowe w Bochni w 2008 roku. Publikacja zawiera 168 zdjęć archiwalnych, które pokazują miejsca, które z powodu szybkich zmian cywilizacyjnych znikają lub zmieniają swój wygląd. Książka dokumentuje tradycyjne zwyczaje ludności, jej zajęcia, obrzędy, które zostały wyparte przez współczesną kulturę masową.