kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » „Potrawy kuchni staropolskiej” w Ekonomiku

„Potrawy kuchni staropolskiej” w Ekonomiku

Dodano: 27.10.2015 08:00 „Potrawy kuchni staropolskiej” w Ekonomiku
W Zespole Szkół nr 3 w Bochni już po raz trzeci odbyły się warsztaty kulinarne organizowane we współpracy z Agencją Rynku Rolnego. Tematem tegorocznej edycji były: „Potrawy kuchni staropolskiej”.

Celem konkursu było poznanie i promowanie kulinarnych tradycji regionu oraz doskonalenie praktycznych umiejętności uczniów w czasie przygotowywania potraw opartych na produktach regionalnych, tradycyjnych i produkowanych w ramach systemów jakości żywności.

W przedsięwzięciu wzięło udział 19 uczniów w zespołach dwu i trzyosobowych. Każda grupa miała za zadanie przygotować i przedstawić przed komisją jury prezentację na temat dowolnie wybranej potrawy kuchni staropolskiej z wykorzystaniem produktów regionalnych. Podczas drugiego etapu każda grupa miała przyrządzić staropolską potrawę. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli do dyspozycji: jabłka grójeckie i łąckie, olej rydzowy, miód drahimski, suskę sechlońską, ser koryciński oraz inne składniki.

Podczas kulinarnych zmagań uczniowie mogli uzyskać cenne wskazówki na temat pracy w kuchni od profesjonalnego kucharza – Łukasza Konika, który zwracał uwagę  na najdrobniejsze szczegóły.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymał książeczkę „Szlakiem dobrego smaku” ufundowaną przez Agencję Rynku Rolnego.  Konkurs wygrała grupa w składzie: Anita Bereta, Justyna Bukowiec, Katarzyna Goryczko z klasy III TEb, która przyrządziła „Wątróbkę drobiową z jabłkiem grójeckim”. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca był sprzęt turystyczny: plecaki, śpiwory i namioty ufundowane przez dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego – Pana Bogusława Wiśniewskiego, który uświetnił swoją obecnością tegoroczną edycję konkursu.

 

sk