kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Potem zaczyna się teraz – inwestycja w człowieka

Potem zaczyna się teraz – inwestycja w człowieka

Dodano: 30.11.2009 14:00 Potem zaczyna się teraz – inwestycja w człowieka
O różnych tegorocznych akcjach PCPR związanych z integracją społeczną informowaliśmy poprzez stronę internetową Powiatu Bocheńskiego na bieżąco. Zachęcamy do sięgnięcia do archiwum. Aktualnie podsumowujemy najważniejsze przedsięwzięcia prezentując małą kronikę wydarzeń z realizacji projektu pt.: Wzmacnianie integracji społecznej w Powiecie Bocheńskim.W kwietniu br. grupa 25 osób została wybrana spośród kilkudziesięciu wychowanków rodzin zastępczych i spośród wielu osób niepełnosprawnych jako grupa ochotników, którzy zdecydowali się podjąć wysiłek we współpracy z pracownikami socjalnymi z PCPR, aby poprawić swoją sytuację życiową. Uczestnicy indywidualnie postawili przed sobą własne cele związane ze zdrowiem, edukacją, życiem społecznym i zawodowym. Oprócz chęci dokonania zmian we własnym życiu dobrze jest, gdy człowiek wie, że tym zmianom sprzyja jego środowisko – rodzina, znajomi, sąsiedzi. W celu ożywienia środowiska i zachęcenia do wspierania zwłaszcza osób niepełnosprawnych PCPR zorganizowało 3 akcje społeczne: wyjście do kina Regis w towarzystwie osoby na wózku inwalidzkim, pogadanki w szkołach ponadgimanzjalnych w Bochni i sąsiedzkie porządkowanie terenu cmentarza Św. Rozalii w Bochni.
Dostęp do kina Regis w Bochni jest utrudniony dla osób posługujących się wózkiem inwalidzkim ze względu na trzy stopnie schodów prowadzących na salę kinową i do kasy. Problem częściowo rozwiązuje się , gdy pracownicy Kina rozkładają drewniany najazd, ale bez pomocy innych osoby niepełnosprawne nie mogą swobodnie korzystać w Bochni z dobra jakim jest jedyne tu kino. Osoby niepełnosprawne mają te same potrzeby społeczne i kulturalne, co osoby sprawne.
W kwietniu PCPR wspólnie z pedagogami w Zespole Szkół nr 1 i w Zespole Szkół nr 3 w Bochni przygotowało spotkanie uczniów z osobą, która w 18 roku życia uległa wypadkowi i od ponad 20 lat porusza się na wózku inwalidzkim a równocześnie od wielu lat jest aktywna zawodowo i społecznie. Były to prawdziwe lekcje życia, dzielenie się własnym doświadczeniem związanym z wypadkiem, leczeniem i rehabilitacją, miłością, ambicjami, rodziną, pracą, działalnością społeczną, pomaganiem innym osobom niepełnosprawnym.
W czerwcu blisko 70 osób głównie niepełnosprawnych podjęło się akcji społecznej polegającej na uporządkowaniu zaniedbanego terenu Cmentarza Św. Rozalii w Bochni. Do Akcji przyłączyło się kilku sąsiadów z osiedli Windakiewicza i Niepodległości oraz młodzież szkolna. Przy pożytecznej pracy dokonywała się prawdziwa integracja społeczna między jej uczestnikami. Cmentarz został wysprzątany, wywieziono kilka kontenerów szkieł, puszek, śmieci i liści.

Poza akcjami w środowisku uczestnicy projektu korzystali w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie z profesjonalnej pomocy pracowników socjalnych i specjalistów z dziedziny psychologii, zdrowia, prawa, rynku pracy itp. Uczestniczyli w dodatkowych zajęciach indywidualnych i grupowych oraz w dwudniowych wyjazdach integracyjnych do Borku i do Zakopanego. Udział w grach, zabawach i konkurencjach zespołowych pozwolił uczestnikom poznać się wzajemnie, zwiększyć spójność w grupie, poprawić komunikację i wzajemną akceptację, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i podnieść gotowość do współdziałania.
Uczestnicy mogli poprawić swoją kondycję fizyczną, korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych, mogli zyskiwać nowe umiejętności społeczne i zawodowe w czasie treningu komunikacji interpersonalnej metodą VIT i podczas kursów podnoszących kwalifikacje. Kursy zostały dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników. Uczestnicy wybrali udział w kursach prawa jazdy kategorii B, podstaw obsługi komputera, profesjonalnego handlowca, stylizacji paznokci, grafiki komputerowej, zarządzania i marketingu, prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, operowania koparko-ładowarką, koparką jednonaczyniową, wózkiem widłowym itp. Dzięki warsztatom z doradcą zawodowym uczestnicy zajęć otrzymali podstawowe informacje o rynku pracy, o sposobach poszukiwania pracy, o rozmowie kwalifikacyjnej i pierwszym kontakcie z pracodawcą, nauczyli się pisać list motywacyjny i układać swój życiorys zawodowy. Ze spotkań z doradcą zawodowym pozostaną zapisane bilanse własnych zasobów zawodowych, czyli wszystkiego tego, od czego można zacząć budowę własnej przyszłości zawodowej.

Dla osób, które zwłaszcza ze względu na niepełnosprawność lub brak połączeń komunikacji publicznej miały problemy w poruszaniu się zapewniono usługi przewozowe na terenie Powiatu. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.