kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Pomagamy w zakupie lekarstw

Pomagamy w zakupie lekarstw

Dodano: 29.10.2008 13:59 Pomagamy w zakupie lekarstw

20 października b.r. na terenie Małopolski ruszyła kolejna edycja akcji „Podaruj zdrowie” organizowanej przez „FUNDACJĘ dbam o zdrowie”. Na wsparcie zakupu leków w ramach całej akcji przeznaczono znaczącą kwotę 300 tys. zł. Tym razem akcja swoim zasięgiem objęła: Kraków, Tarnów, Powiat Bocheński i Dębicę. Akcja FUNDACJI w Bochni, która rozpocznie się w poniedziałek, 3 listopada jest organizowana we współpracy z Urzędem Miejskim oraz Starostwem Powiatowym w Bochni.

Na początku października br. została przeprowadzona druga edycja akcji „Podaruj zdrowie” na Warmii i Mazurach. - Wszyscy, którzy złożyli wniosek i spełnili odpowiednie kryteria zostali objęci pomocą. Wsparliśmy blisko 1200 osób. Pomoc została przekazana w postaci specjalnych kart Fundacji, których realizacja jest możliwa jedynie w aptekach – podsumowuje Tomasz Kisiel Prezes „FUNDACJI dbam o zdrowie”. - Spotkaliśmy się z bardzo dużą życzliwością. Przy rejestracji wniosków pojawiały się olbrzymie emocje. Bardzo często osoby przynosiły z sobą i pokazywały plik niewykupionych recept. Teraz Ci ludzie czują, że wreszcie zauważono ich problem – mówi Beata Włoch, która przyjmowała wnioski w Tymczasowym Biurze w Elblągu. – Zaraz po zakończeniu akcji w województwie warmińsko – mazurskim zaczęliśmy intensywne przygotowywania do kolejnej odsłony naszej akcji „Podaruj zdrowie”, tym razem w Małopolsce – kontynuuje Kisiel. – To za sprawą zaangażowania naszych darczyńców POLPHARMY oraz Polskiej Grupy Farmaceutycznej, a także wolontariuszy możliwa jest pomoc ·w dofinansowaniu zakupu niezbędnych leków mieszkańcom Krakowa, Tarnowa, Bochni oraz Dębicy. Jeszcze nigdy nie prowadziliśmy akcji aż w czterech miastach – dodaje.

W każdym z miast, w którym, dotychczas, akcję prowadziła „FUNDACJA dbam o zdrowie” zostały uruchomione Tymczasowe Biura Rejestracji Wniosków, w których mieszkańcy miast mogli złożyć swoje wnioski o dofinansowanie zakupu lekarstw. Podobnie będzie w Bochni. W dniach 3.XI (poniedziałek) – 7.XI (piątek) br. w Bochni rejestracja prowadzona będzie w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 2. Punkt przyjmowania wniosków będzie czynny przez 5 dni roboczych w godzinach 10-15. Na miejscu będzie można pobrać i wypełnić wniosek.

 

Kryteriami przyznawania pomocy są:
1. sytuacja materialna: osoby, których miesięczny dochód brutto nie przekracza 1000 złotych;
2. sytuacja życiowa: choroby - konieczność finansowania terapii, stałego przyjmowania leków.

Wraz z wypełnionym wnioskiem należy przedstawić:
1. zaświadczenie o dochodach (kopie) – np. ostatni odcinek emerytury, renty lub inny dokument świadczący o sytuacji materialnej;
2. dokumenty potwierdzające trudną sytuację życiową, choroby, konieczność finansowania terapii – np. orzeczenia lekarskie, karty informacyjne leczenia.

Pomoc zostanie przekazana w postaci kart „Podaruj zdrowie” o wartości od 50 do 300 złotych, które będzie można przeznaczyć na zakup lekarstw. Karty będzie można zrealizować w wybranych aptekach, których lista znajdzie się do wglądu w trakcie składania wniosku.

„FUNDACJA dbam o zdrowie” jest pierwszą w Polsce organizacją pożytku publicznego, która na tak dużą skalę zdecydowała się zmierzyć z poważnym problemem społecznym, jakim jest niewykupywanie leków. Polscy pacjenci dopłacają do recept średnio 60 proc., czyli najwięcej
w Europie. Porównując, w Niemczech pacjent ponosi 30 proc. kosztów leków na receptę, a w Irlandii - zaledwie 10 proc. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjmuje, że utrudniony dostęp
do farmaceutyków występuje, gdy pacjent musi dopłacać do leków więcej niż 40%. Nie dziwi zatem wynik badań przeprowadzanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia na początku 2007 roku, który pokazał, iż co trzeciej osobie zdarzyło się nie wykupić leków z przyczyn finansowych. Trudno zakładać, iż sytuacja w tym zakresie ulegnie szybko poprawie, biorąc pod uwagę, że według projektu planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na 2009 rok nakłady na refundację leków nie wzrosną. Wręcz przeciwnie - NFZ zakłada, że zmniejszą się one o 1,6 proc. w porównaniu
z rokiem obecnym.

Akcja ta nie byłaby możliwa bez wsparcia i pomocy darczyńców. Obecna akcja FUNDACJI
w Bochni możliwa jest dzięki wsparciu i zaangażowaniu Zakładów Farmaceutycznych POLPHARMA S.A. oraz Polskiej Grupy Farmaceutycznej S.A.