kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Podsumowanie inwestycji drogowych w 2016 roku

Podsumowanie inwestycji drogowych w 2016 roku

Dodano: 10.01.2017 10:00 Podsumowanie inwestycji drogowych w 2016 roku
Za nami kolejny rok wytężonej pracy na drogach powiatowych. W 2016 roku Powiat Bocheński wydał prawie 12,5 milionów złotych z przeznaczeniem na utrzymanie i modernizację infrastruktury drogowej oraz naprawę dróg i mostów. Efekty tych prac każdy ma możliwość ocenić we własnym zakresie poruszając się po drogach powiatowych.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze inwestycje:

- Ponad 2,6 miliona złotych przeznaczono na zagospodarowanie poscaleniowe w Krzeczowie w ramach którego wybudowano ponad 4,5 km nowych dróg i 17 przepustów.

- 800 tysięcy wyniosła przebudowa drogi powiatowej w Bochni przy ul. Floris i ul. Brzeźnickiej , drogi w Zbydniowie i remont drogi w Niedarach.

- Ponad 2,8 miliona złotych wyniosła  budowa i modernizacja ponad 3 km chodników i ścieżek rowerowych , które powstały w Okulicach, Jodłówce, Olchawie, Starym i Nowym Wiśniczu, Żegocinie, Rajbrocie, Pogwizdowie, Damienicach i Proszówkach, Lipnicy Murowanej, Gawłówku,  Kamionnej, Leszczynie i Leksandrowej.

- Ponad 5,1 miliona złotych  wyniosło zabezpieczenie i ustabilizowanie osuwiska w Trzcianie , odbudowa mostów w Rajbrocie, Nieszkowicach Wielkich, Królówce  i Nieprześni jak również przebudowa przepustów w Łąkcie Górnej i Rajbrocie.

- Powstały także perony przystankowe w Pogwizdowie i Dąbrowicy, wyniesione przejście dla pieszych w Trzcianie, przebudowano pobocza  wraz z umocnieniem rowów w Kamionnej, Brzezowej  i Wieruszycach, przebudowano linię telekomunikacyjną w ramach przebudowy mostu w Drwini oraz zakupiono ciągnik, rotor drzewny do kosiarki wysięgnikowej i pług śnieżny.

- Prawie 600 tysięcy złotych pochłonęło przygotowanie i opracowanie dokumentacji projektowych dla 15 zadań dotyczących budowy chodników, mostów,


Z każdym kolejnym rokiem realizujemy przedsięwzięcia, które znacząco wpływają m.in. wzrost bezpieczeństwa na drogach powiatowych jak również poprawę komfortu jazdy. Od 2015 roku na modernizację infrastruktury drogowej wydaliśmy prawie 30 milionów złotych z czego ponad 12,6 milionów złotych pochodziło z budżetu państwa. Jest to zasługa zarówno zaangażowania i merytorycznej wiedzy naszych pracowników, jak i bardzo dobrej współpracy z gminami, z którymi część tych inwestycji zrealizowaliśmy - mówi starosta bocheński Ludwik Węgrzyn

 

Ostatnia z inwestycji to budowa mostu w Królówce, która była możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i pochłonęła ponad 1,4 miliona złotych.

W ramach prac drogowcy rozebrali stary obiekt, w miejsce którego powstał most o nośności 40 T, szerokości 11,56  m i długości 13m.  Ponadto powstał chodnik , przebudowano drogę powiatową i gminną, jak również skrzyżowanie. Wybudowano zatokę parkingową, przebudowano zjazdy  i wyremontowano przepust pod drogą powiatową.  Przebudowano także potok „Polanka” i „Dopływ spod Połomu Dużego” wraz z umocnieniami oraz sieci energetyczne.

 

Ponadto pozyskano prawie 6 milionów na modernizację dróg w 2017 roku:

Na dwa projekty w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej  powiat otrzyma łącznie prawie 3,2 miliona złotych. W ramach pozyskanych środków w 2017 roku przebudowie ulegnie droga powiatowa w Brzeźnicy i Łazach  oraz Pogwizdowie i Zawadzie a całkowita wartość obu projektu to ponad 6,3 mln zł z czego ponad 3,1 mln to dofinansowanie zaś pozostała kwota to wkład powiatu bocheńskiego - ponad 1,8 mln i wkład samorządów: Gminy Bochnia - 794 tys zł i Gminy Rzezawa ponad 500 tys zł.

Podpisano także umowę na dwa projekty dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, dotyczące przebudowy  drogi powiatowej Lipnica Murowana-Żegocina o całkowitej wartości  ponad 3,2 miliona zł  oraz przebudowy drogi powiatowej Łąkta Górna - Łapanów na terenie Gminy Żegocina o wartości prawie 800 tys zł.

Pod względem inwestycyjnym to był niezły czas, ale dużo pracy jeszcze przed nami – podsumował starosta.

 

sk