kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Podsumowanie ćwiczeń

Podsumowanie ćwiczeń

Dodano: 03.06.2016 09:00 Podsumowanie ćwiczeń
Nieudana próba zamachu na terenie Krakowa! Terroryści zdołali uciec z miejsca zdarzenia, jednak zostali bardzo szybko namierzeni przez policjantów. Samochód, którym przemieszczali się zamachowcy zjechał z autostrady A4 kierując się w stronę miejscowości Dąbrówka (powiat bocheński).

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni wraz z Grupą Szybkiego Reagowania działającą przy bocheńskiej komendzie Policji rozpoczęli pościg za uciekającymi terrorystami. W trakcie działań pościgowych przygotowano punkt blokadowy znajdujący się na trasie ucieczki terrorystów. Uciekinierzy nie docierają do blokady, gdyż po drodze, w miejscowości Dąbrówka doszło do zderzenia pojazdu, którym się przemieszczali z autokarem, w którym podróżowało blisko 50 osób, głównie młodzież w wieku szkolnym. W sutek zderzenia oba pojazdy przewracają się, co skutkuje wieloma osobami rannymi i śmiercią jednego z terrorystów. Pozostali uciekinierzy, uzbrojeni w broń palną, wydostali się z pojazdu i uciekli do pobliskiej szkoły podstawowej, gdzie raniąc pracownika szkoły i biorąc za zakładników dwie nauczycielki zabarykadowali się w jednym z pomieszczeń szkoły.

Na miejscu wypadku znajdowało się wiele osób rannych uwięzionych w autobusie i leżących poza nim. Do działań ratunkowych przystąpili policjanci, pogotowie ratunkowe i straż pożarna. Między czasie dzięki skutecznej akcji policjantów z Bochni udało się wyprowadzić uczniów, którzy znajdowali się w budynku szkoły, a rannemu pracownikowi udzielona została pomoc medyczna. Na miejsce przyjechał również negocjator, mający na celu prowadzenie negocjacji z terrorystami i uwolnienie zakładników. Negocjacje nie doszły do skutku. Do działania przystąpił Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji z Krakowa, który szturmem wkroczył do budynku szkoły, obezwładnił terrorystów i uwolnił nauczycielki.

Na miejscu wypadku drogowego trwała akcja ratunkowa, prowadzona bardzo sprawnie przez służby ratownictwa medycznego z całego województwa małopolskiego, straż pożarną i policję.

Brzmi przerażająco, ale na szczęście to tylko ćwiczenia przeprowadzone 1 czerwca 2016 roku przez ratowników medycznych, strażaków, policjantów oraz powiatowy zespół zarządzania kryzysowego.

W ćwiczeniach wzięło udział około 300 osób, w tym 45 ratowników medycznych,  2 lekarzy ze Szpitala w Bochni,  14 Zespołów Ratownictwa Medycznego z Dąbrowy Tarnowskiej, Skawiny,  Suchej Beskidzkiej, Nowego Sącza, Proszowic, Chrzanowa, Niepołomic, Brzeska, Tarnowa, Limanowej, Krakowa, Mielca oraz 2 Zespoły Ratownictwa  z Bochni oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Tarnowie. Ponadto 100 strażaków z PSP i OSP, 65 policjantów, 8 antyterrorystów, powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, 50 osób ze służby maltańskiej, Lazarusa i pozoranci, jak również 22 uczniów i opiekunów z Dąbrówki.

Działania zostały zainicjowane w ramach zapewnienia bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu bocheńskiego związanymi z wystąpieniem sytuacji kryzysowych. Głównym celem dla wszystkich służb biorących udział w tych działaniach było doskonalenie umiejętności organizacji działań w tym właściwego prognozowania, przewidywania i planowania, efektywnego współdziałania oraz podejmowania trafnych decyzji na etapie realizacji zadań związanych z wystąpieniem sytuacji kryzysowej.

Pomysłodawcą ćwiczeń byli ratownicy medyczni ZRM Szpitala Powiatowego w Bochni , przy współpracy Dyrekcji Szpitala oraz Starostwa Bocheńskiego.

Przeprowadzenie tak spektakularnych ćwiczeń nie odbyłoby się bez pomocy i zaangażowania bardzo wielu osób i instytucji oraz sponsorów, którzy sfinansowali  całość ćwiczeń przede wszystkim  przez Pana Andrzeja Świgosta  Właściciela AutoProdukt, który zorganizował  i udostępnił autobus, samochód osobowy, trybunę, nagłośnienie oraz holownik do usunięcia wraków po ćwiczeniach.

Ponadto duże podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie ćwiczeń należą się  Wójtowi Gminy Rzezawa, który  m.in. udostępnił Szkołę, Remizę Strażacką, Ośrodek Zdrowia w Rzezawie, Dyrekcji , pracownikom i uczniom Szkoły w Dąbrówce,  Sołtysowi  z Dąbrówki , Ochotniczej Straży Pożarnej w Borku oraz wielu innym osobom, które brały udział w przygotowaniach.

Lista partner ów wspierajacycj ćwiczenia:  Autoprodukt A.Świgost,  F.U Max Marzena Kłuś, FHU Północ Południe S.J.Kazimierz łącki, Krzysztof Stabrawa,  Gerex 2, Gerex.net,  Rystal, Kaps,  Werner Kenkel, OSK Auto szkoła ''Pirat '',  Arcom, E.O.J.W. Kinga,  S.H. Rolbud – Łapanów,  PPUH Centrum Obróbki Szkła,  Gór Stal,  PSS Społem Bochnia, Plastbud,  Kołdras Henryk - Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Proszówkach,  Segafredo Zanetti Poland,  Albatros sala bankietowa , Mk Forest Service, Cukiernia Rafmar,  Supra Brokers,  Medline.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

sk