kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Podpisano umowę na zdjęcia lotnicze w ramach cyfryzacji zasobów geodezyjnych

Podpisano umowę na zdjęcia lotnicze w ramach cyfryzacji zasobów geodezyjnych

Dodano: 16.03.2018 10:00 Podpisano umowę na zdjęcia lotnicze w ramach cyfryzacji zasobów geodezyjnych
W Starostwie Powiatowym w Bochni podpisano umowę na wykonanie zdjęć lotniczych i opracowanie cyfrowej ortofotomapy terenu powiatu bocheńskiego. Jest to jedno z zadań projektu pt. „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Bocheńskiego” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Umowa na ponad 418 tysięcy złotych, obejmuje wykonanie zdjęć lotniczych oraz opracowanie na ich podstawie cyfrowej ortofotomapy dla całego obszaru powiatu bocheńskiego, co umożliwi realizację zadań powiatu w zakresie cyfryzacji baz danych ewidencyjnych jak i potrzeb gospodarczych jednostek publicznych, podmiotów gospodarczych czy też osób fizycznych.

Prace lotnicze rozpoczną się w ciągu najbliższych dni, jak tylko ustabilizują się warunki pogodowe, które pozwolą na wykonanie zdjęć spełniających określone parametry. Zdjęcia mają być gotowe do 20 sierpnia i wówczas zostaną udostępnione.

Powiat Bocheński reprezentowali: wicestarosta Józef Mroczek, członek Zarządu Powiatu Rafał Rudka, skarbnik powiatu Jadwiga Szeląg,  dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii Władysław Migdał.  Ze strony Wykonawcy tj. przedstawiciela Konsorcjum Geomar S.A. - Georeal spol. s.r.o. – podpisy złożyli prezes Zarządu Aneta Lachowicz oraz wiceprezes Jacek Jarząbek.

Ortofotomapa jest to, najprościej mówiąc, odwzorowanie terenu na płaszczyźnie, wykonane poprzez przetworzenie zdjęć lotniczych lub satelitarnych, przedstawione w nawiązaniu do układu współrzędnych. Odznacza się ona dużą precyzją odwzorowania terenu wraz ze wszystkim istniejącymi na nim obiektami przestrzennymi.

Stanowi świetne narzędzie pracy dla planistów, inwestorów, autorów studiów i planów zagospodarowania przestrzennego, urbanistów i projektantów. Będzie można sprzed ekranu komputera zobaczyć „z lotu ptaka” swoją okolicę, ocenić zmiany jakie zaszły w przestrzeni np. nowe inwestycje, obiekty przemysłowe jak również zobaczyć swoją najbliższą okolicę, dom, podwórko czy też ciekawe zakątki naszego urokliwego regionu.

Ortofotomapa będzie jednym z wielu efektów realizacji projektu, który docelowo pozwoli na załatwienie wielu spraw w urzędzie bez konieczności wychodzenia z domu. Droga i formalności związane z obsługą mieszkańców w zakresie geodezji i kartografii świadczonych przez powiat zdecydowanie się skróci.

Zakończenie całego projektu przewidziane jest w 2020 roku. W wyniku jego realizacji powiat bocheński zyska zasoby cyfrowe pozwalające na szybszą realizację zadań, wśród których przewiduje się m.in.: digitalizację dokumentów analogowych PZGiK i mapy ewidencyjnej oraz modernizację bazy danych EGiB.

 

sk