kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Podopieczni SOSW mogą korzystać z kawiarni i groty solnej

Podopieczni SOSW mogą korzystać z kawiarni i groty solnej

Dodano: 04.06.2018 12:00 Podopieczni SOSW mogą korzystać z kawiarni i groty solnej
Przez cztery miesiące trwały prace związane z adaptacją piwnic w budynku Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, który znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego. W efekcie powstała grota solna i kawiarnia, którą w ramach przysposobienia do pracy prowadzić będą uczniowie. Występ podopiecznych ośrodka z Okazji Dnia Matki był świetną okazją do uroczystego otwarcia nowopowstałych pomieszczeń.

Legenda o św. Kindze i znalezieniu soli w Bochni była tematem przewodnim przedstawienia, które zaprezentowano podczas spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Matki. Panie wysłuchały również pięknych muzycznych podziękowań oraz otrzymały drobny upominek. Była to również okazja do podziękowań dla rodziców za  bezinteresowną pracę i zaangażowanie na rzecz szkoły. Z rąk dyrektora placówki dyplom otrzymali Panowie: Mirosław Tworzydło, Roman Jakubowski i Sławomir Sumara.

Ostatnim elementem spotkania było uroczyste otwarcie kawiarni i groty solnej, której pomysł stworzenia zrodził się w grudniu zeszłego roku, a w przygotowaniu i zagospodarowaniu pomieszczeń duży wkład mieli nauczyciele.

Każdy dodał coś od siebie i w ten sposób powstało coś fajnego. Kawiarnia i grota, będą wykorzystywane zarówno do relaksu, odpoczynku, jak i nauki – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni.

Nowa podstawa programowa Szkoły Przysposabiającej do Pracy zakłada prowadzenie zajęć praktycznych w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. To właśnie w kawiarni uczniowie będą ćwiczyli umiejętności gastronomiczne. Rodzice natomiast będą mogli usiąść, odpocząć i poczekać na dzieci.

Za budową groty solnej przemawiał aspekt leczniczy – Panuje tam specyficzny mikroklimat. Czyste powietrze, zjonizowane dzięki soli, odpręża i wspomaga leczenie wielu chorób. A ponieważ pobyty w kopani, czy wjazdy nad morze są kosztowne, zdecydowaliśmy się stworzyć leczniczy mikroklimat w Ośrodku – dodaje Teresa Jaszczyńska.

Klimatyzowana grota solna została w całości sfinansowana przez Powiat Bocheński, który jest organem prowadzącym Ośrodek Szkolno – Wychowawczy.

Przekazaliśmy ponad 60 tysięcy złotych na wykonanie groty solnej, natomiast prace adaptacyjne przy kawiarni zostały wykonane przez nauczycieli Ośrodka i uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Bochni, którzy w ten sposób odbywali praktyki zawodowe. Jestem niezmiernie dumny i gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wyjątkowego miejsca. Gratuluję i bardzo dziękuję dyrekcji, nauczycielom Ośrodka i młodzieży z Budowlanki, za swoją ciężką pracę i zaangażowanie. To dzięki Wam, ci młodzi ludzie mogą w odpowiednich warunkach nie tylko się uczyć ale i odpoczywać – podkreśla Ludwik Węgrzyn starosta bocheńskie.

Bernadetta Wąsik Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Aktywności Społecznej oraz Teresa Jaszczyńska Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, symbolicznie przecinając wstęgę otwarły przestrzeń nie tylko do relaksu, czy wyciszenia ale również do miejsca które swoimi właściwościami leczniczymi i rehabilitacyjnymi, korzystnie wpłynie na poprawę samopoczucia. Właścicwości groty wpływają na wzmacnianie układu odpornościowego, podnoszą zdolności koncentracji, pogłębiają procesy oddychania. Wspomagają również leczenie wielu chorób czy schorzeń.

 

sk