kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich

Planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich

Dodano: 17.06.2016 11:00 Planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich
Starosta bocheński Ludwik Węgrzyn uczestniczył w seminarium pn. „Planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich – potrzeby zmian”, które odbyło w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Spotkanie otworzył szef resortu rolnictwa – Krzysztof Jurgiel, który przypomniał przyjętą w 1994 roku ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zmieniającą zasady planowania w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli Tomasz Filipowicz i Artur Kosicki, autorzy komentarza do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dr hab. Jacek Pijanowski z Towarzystwa Rozwoju Obszarów Wiejskich tłumaczył, jak ważną rolę spełniają plany urządzeniowe. Przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk – prof. Tomasz Komornicki i prof. Jerzy Bański mówili o funkcjonalnym podziale gmin. Natomiast Alicja Plucińska- Filipowicz  Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego krytykowała studia warunków i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski wyjaśniał, że planowanie przestrzenne nie dzieli się na miejskie i wiejskie.

Podsumowując można stwierdzić, że planowanie przestrzenne obszarów wiejskich jest chaotyczne i pełne biurokracji. Zaś studium warunków i kierunków zagospodarowania przestrzennego często nie odzwierciedla rzeczywistości i jest tylko kosztownym kłopotem, czyli czas na zmiany.

kkh