kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Pierwsze spotkanie sztabu kryzysowego po powodzi

Pierwsze spotkanie sztabu kryzysowego po powodzi

Dodano: 25.05.2010 15:00
Z udziałem starosty bocheńskiego, komendanta straży pożarnej, komendanta bocheńskiej policji oraz inspektora sanitarnego i inspektora nadzoru budowlanego odbyło się dzisiaj spotkanie w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania zostały przekazane informacje o aktualnej sytuacji w powiecie bocheńskim.

Starosta bocheński poinformował, iż wczorajsze odwołanie alarmu powodziowego dla powiatu było związane ze znacznym obniżeniem stanu wody w Rabie. Dodał, iż alarm powodziowy utrzymuje się nadal w gminie Drwinia. Ważną informacją przekazaną przez starostę i uzupełnioną przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, to fakt zagrożenia przez osuwiska po wielkiej wodzie. Pojawiają się one nie tylko na drogach gminnych czy powiatowych, ale również na prywatnych posesjach, dlatego geolog powiatowy współpracuje nie tylko z gminami, ale przede wszystkim pomaga mieszkańcom – mówi starosta bocheński Jacek Pająk.

Komendant  Krzysztof Kokoszka poinformował, iż nadal trudna sytuacja utrzymuje się w miejscowości Niedary w gminie Drwinia, gdzie strażacy cały czas wypompowują wodę. Komendant Krzysztof Kokoszka dodał, iż codziennie na terenie powiatu bocheńskiego z żywiołem zmagało się 280-290 strażaków. Komendant policji Marek Rudnik zauważył, iż do tej pory w powiecie bocheńskim nie odnotowano żadnego przypadku kradzieży mienia, które zostało zostawione przez osoby zmuszone do ewakuacji. Zaznaczył też, iż przez cały czas policjanci nadzorują stan dróg w powiecie, jak również zapewniają bezpieczeństwo służbom ratowniczym.

Inspektor sanitarny przekazał informację o miejscach, w których woda jest już zdatna do picia. Z wody można już korzystać w całej gminie Łapanów oraz gminie Żegocina z wyjątkiem Bełdna, natomiast w gminie Bochnia woda zdatna do picia jest już w miejscowościach: Łapczyca, Proszówki, Majkowice, Bessów i Cerekiew. Można pić również wodę w gminie Rzezawa, z wyjątkiem miejscowości Borek i Bratucice - tam woda jest nadal w trakcie badań. Dodatkowo bezpłatnie przebadana zostanie woda w tych studniach, które są jedynym źródłem wody pitnej w domostwach.

W ramach działań powiatowych służb sanitarnych, mieszkańcom zostały wydane również środki dezynfekujące. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przekaże także Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni szczepionkę przeciwko tężcowi. Gminne ośrodki zdrowia będą bezpłatnie szczepić wszystkie osoby, które zgłoszą taką potrzebę. Wykaz ośrodków które będą szczepić znajduje się tutaj.

W załączniku znajduje się również informacja jak postępować w przypadku oczyszczania studni oraz postępowanie sanitarne z przedmiotami codziennego użytku.