kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Pamiętajmy o żołnierskich mogiłach

Pamiętajmy o żołnierskich mogiłach

Dodano: 28.10.2011 11:00 Pamiętajmy o żołnierskich mogiłach
1 listopad to czas zadumy i pamięci nad tym co przeminęło i o tych co odeszli. To dzień, w którym spotykamy się nad grobami najbliższych, aby pomodlić się i zapalić symboliczny znicz. Wśród tych miejsc pochówku znajdują się groby, które rzadko odwiedzamy lub przechodzimy obok nich obojętnie. To zbiorowe mogiły żołnierzy i cywili poległych podczas ostatniej wojny.

Z apelem o szczególną w tym roku troskę nad grobami i cmentarzami wojennymi, zwrócił się do mieszkańców naszego regionu Wojewoda Małopolski.

Drodzy Małopolanie!

Początek listopada to czas, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich. Zwracam się z serdeczną prośbą, aby podczas wizyt na cmentarzach, odwiedzili Państwo także groby wojenne i zapalili na nich znicze. Niech to będzie znak, że pamiętamy o powstańcach, legionistach, żołnierzach, wszystkich tych, których marzeniem była niepodległa Polska i którzy dla tego marzenia nie wahali się oddać życia.

Małopolska to także miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy wielu innych narodowości, którzy zginęli na polskiej ziemi. Spoczywają tu obok siebie m.in. Austriacy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Węgrzy…
Okażmy szacunek dla tych, którzy nie wrócili do swoich domów, zadbajmy także o ich groby i zapalmy znicz.

Stanisław Kracik
Wojewoda Małopolski