kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Otwarto lądowisko dla helikopterów

Otwarto lądowisko dla helikopterów

Dodano: 27.05.2013 10:00 Otwarto lądowisko dla helikopterów
W piątek uroczyście otwarto lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy Szpitalu Powiatowym w Bochni.

Pomimo niesprzyjającej aury w uroczystości wzięło udział kilkanaście osób. Wojewodę reprezentowała Pani Małgorzata Lechowicz z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Pan Michał Seweryn - dyrektor stacji sanitarno-epidemiologicznej w Krakowie oraz mjr Mariusz Łaskarzewski - dowództwa trzeciej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Krakowie. Nie zabrakło również radnych powiatowych, wójtów i bocheńskich samorządowców, byli także przedstawiciele Policji oraz proboszczowie bocheńskich parafii, a także przedstawiciele firm zaangażowanych w budowę lądowiska.

Lądowisko stanowi żelbetowa płyta w kształcie dwunastokąta o przekątnej 21,07m, wyniesiona na wysokość około 15m ponad powierzchnią terenu. Płyta posiada dwie ewakuacyjne stalowe klatki schodowe oraz dźwig szpitalny do transportu pacjentów na poziom obudowanego korytarza poniżej płyty lądowiska. Komunikację z Oddziałem Ratunkowym zapewni obudowany korytarz (kładka z doświetleniem naturalnym, możliwością wentylacji, oświetleniem) zaprojektowany pomiędzy płytą lądowiska, budynkiem administracji ("A"), a oddziałem chirurgii urazowej i ortopedycznej znajdującym się na II piętrze budynku głównego szpitala ("B"). Dalej transport pacjenta odbywać się będzie jednym z dźwigów szpitalnych na blok operacyjny lub na parter budynku B gdzie poprzez hol pacjent zostanie przewieziony na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Płyta wyposażona jest w system podgrzewania oparty o pompę ciepła, umożliwiający utrzymanie optymalnych warunków lądowania w okresie zimowym oraz instalację oświetlenia do lotów nocnych. Lądowisko przewidziane jest dla helikopterów sanitarnych typu Eurocopter EC 135.

Lądowisko powstało po to, aby spełnić wymogi rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie należytej opieki nad pacjentami. Bez tej inwestycji nie moglibyśmy utrzymać Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Bochni – mówi Jacek Pająk Starosta Bocheński.

Lądowisko posiada wszystkie odbiory  niezbędne do użytkowania oraz decyzję Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wpisie do ewidencji lądowisk pod nr 204. Z kolei Lotnicze Pogotowie Ratunkowe umieściło lądowisko Bochnia-Szpital na wykazie lądowisk LPR. Co oznacza, że lądowisko zostało otwarte dla helikopterów LPR. Wyznaczone korytarze nalotu zostały w praktyce sprawdzone przez śmigłowiec 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Kraków-Balice. Kierunki nalotu i odlotu są wyznaczone na płycie lądowiska i widoczne dla pilotów , stanowią bezpieczne korytarze dla załóg śmigłowców oraz ich pacjentów.

 

Wartość całego przedsięwzięcia to 2 934 419 zł, z czego ok. 450 tys. to wkład własny szpitala.

 

sw