kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Ośrodek Interwencji Kryzysowej rozszerzył swoją działalność!

Ośrodek Interwencji Kryzysowej rozszerzył swoją działalność!

Dodano: 08.09.2020 09:00 Ośrodek Interwencji Kryzysowej rozszerzył swoją działalność!
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do OIK, a tam otrzymasz profesjonalne wsparcie przez całą dobę. To wszystko jest możliwe dzięki realizowanemu przez ośrodek projektowi pn. Rozszerzenie działalności OIK w Bochni, który zwiększy dostępność i skuteczność ochrony oraz wsparcia mieszkańców naszego powiatu. Wartość realizowanego projektu to ponad 2 miliony złotych, a wsparcie uzyska około 1000 osób.

Bardzo się cieszę, że dzięki rozszerzonej ofercie usług świadczonych przez OIK, wsparciem obejmiemy większą liczbę mieszkańców. W ośrodku będzie działać m.in. grupa psychoedukacyjna dla osób doświadczających przemocy w rodzinie bez względu na płeć, której zadaniem będzie zatrzymanie tej przemocy – zaznacza starosta Adam Korta.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu znacząco zwiększy się oferta profilaktyczna OIK, mająca zapobiegać występowaniu sytuacji kryzysowych (przemoc w rodzinie, zaburzenia odżywiania, depresja, stres i stres szkolny, dysmorfofobia) oraz wykluczeniu społecznemu. W ramach projektu planuje się organizację cyklicznych spotkań, adresowanych do różnych grup społecznych i zawodowych, a zwłaszcza - rodziców uczniów szkół z powiatu bocheńskiego, pracowników oświaty, służby zdrowia i policji.

Działaniami zostaną także objęci uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Podczas warsztatów z zakresu uzależnień od alhoholu, narkotyków, dopalaczy, internetu, nikotyny czy telefonu. Ważnym elementem będzie program pn."Kiedy dziecko nie chce żyć" oraz program pn. "TAK" dla życia", których celem będzie przekazanie młodzieży, ich rodzicom oraz wychowawcom informacji o radzeniu sobie w sytuacjach trudnych, traumatycznych, stresujących, oraz gdzie i jak szukać pomocy – wyjaśnia Adam Pawulski dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Ponadto, OIK jeszcze większą uwagę skupi na pomocy osobom niepełnosprawnym oraz w podeszłym wieku. Pracownicy OIK będą regularnie dyżurować w DPS w Bochni oraz w Dziennym Domu Senior – Wigor w Bochni. Wsparcie kierowane będzie także do opiekunów faktycznych seniorów, zwłaszcza w zakresie psychicznego radzenia sobie z problemem starzenia się osoby najbliższej.

 

sk