kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Odnowiony ołtarz Matki Boskiej w Rzezawie

Odnowiony ołtarz Matki Boskiej w Rzezawie

Dodano: 25.06.2009 10:00 Odnowiony ołtarz Matki Boskiej w Rzezawie

Zakończył się remont  bocznego ołtarza  Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w  Kościele Parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie. Powiat Bocheński przeznaczył na ten cel 23 tysiące złotych.

W ramach tych środków wykonana została konserwacja techniczna i estetyczna ołtarza . Pierwszy etap prac  polegał na demontażu elementów ruchomych ołtarza. Podklejone zostały łuski,usunięto przemalowania ze stolarki oraz ornamentów, a także zaimpregnowano stolarkę i rzeźby. W etapie drugim uzupełnione zostały ubytki drewna, a także złocenia i srebrzenia z użyciem złota płatkowego i srebra w proszku. Końcowym etapem remontu był  ponowny montaż elementów ołtarza. Łączny koszt remontu wyniósł 50 tysięcy złotych.

Jest to pierwsze zrealizowane w tym roku zadanie przy udziale środków pochodzących z budżetu Powiatu.  Na rok 2009 Rada Powiatu zabezpieczyła na odnowę zabytków-głównie sakralnych- 200 tysięcy złotych . Podpisaliśmy łącznie sześć umów na dofinansowanie remontów , prac konserwatorskich i  restauratorskich
- mówi starosta Jacek Pająk .

W chwili obecnej na ukończeniu są także prace związane z modernizacją elewacji dzwonnicy przy barkowym kościele parafialnym pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Chełmie. W tym wypadku Powiat pokrywa w całości tą modernizację, której koszt wyniósł  20 tysięcy złotych. Kompleksowy remont kościoła zakończy się dopiero w sierpniu, gdyż w ramach środków własnych parafii oraz dotacji pozyskanej z Urzędu Marszałkowskiego wykonany tam zostanie remont elewacji, portalu kamiennego, wymieniona zostanie także instalacja elektryczna.

Nasz lokalny program odnowy zabytków będzie zapewne  kontynuowany w roku przyszłym, gdyż mam świadomość, że potrzeby w tej materii są ogromne. Niemniej jednak wartym podkreślenia jest fakt, iż kwota dofinansowania zabezpieczona przez Radę Powiatu w tym roku na ten cel jest ponad trzy razy większa w porównaniu do roku 2008
- podsumowuje starosta.