kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Ochrona dziedzictwa kulturowego Małopolski

Ochrona dziedzictwa kulturowego Małopolski

Dodano: 28.05.2009 12:00 Ochrona dziedzictwa kulturowego Małopolski

W dniu 27 maja 2009 roku odbyła się konferencja nt. działań samorządów w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego z udziałem beneficjentów, którzy otrzymali dotacje z urzędu marszałkowskiego i budżetu powiatu bocheńskiego w latach 2008-2009.

W spotkaniu tym wzięli udział wicemarszałek województwa Leszek Zegzda, starosta bocheński Jacek Pająk oraz zaproszeni goście.

Marszałek zaprezentował działania samorządu województwa małopolskiego na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami. Przedstawił również dane dotyczące kwot jakie co roku województwo małopolskie przeznacza na ratowanie i renowacje pomników historii. Ważną informacją jest fakt, iż samorząd województwa zarówno w roku 2008 jak i w roku 2009 przeznaczył największą sumę spośród wszystkich województw w Polsce na ochronę dziedzictwa kulturowego. W roku bieżącym kwota ta wyniosła już ponad 10 mln złotych. Suma ta jeszcze się zwiększy, bowiem do końca maja można składać wnioski do Urzędu Marszałkowskiego o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Samorząd powiatowy w roku 2009 przeznaczył na ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego kwotę 200 tys. złotych .
Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na terenie Powiatu Bocheńskiego otrzymało 6 parafii z powiatu bocheńskiego. 70 tysięcy złotych na remont otrzymała parafia św. Mikołaja w Bochni na remont dachu bazyliki, 44 tysiące złotych trafi do zabytkowego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łapczycy, a parafia pw. św. Wojciecha w Starym Wiśniczu otrzyma 25 tysięcy złotych.