kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Obchody Jubileuszu w Saarlouis

Obchody Jubileuszu w Saarlouis

Dodano: 18.10.2011 20:00 Obchody Jubileuszu w Saarlouis
W dniach 11-15 października br. Starosta Bocheński Jacek Pająk wraz z delegacją powiatu bocheńskiego gościł w partnerskim Powiecie Saarlouis. Głównym punktem wizyty były obchody Jubileuszu 10-lecia współpracy partnerskiej Powiatu Bocheńskiego i Saarlouis.

     Podczas pobytu w Ensdorfie delegacja miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem warsztatów dla osób niepełnosprawnych, a także z mechanizmem działania elektrowni. Wszystkich uczestników powitał burmistrz Ensdorfu Thomas Hartz.
     Uczestnicy delegacji mieli również możliwość spotkania się z członkami rady powiatu i dyrektorami wydziałów starostwa w sali konferencyjnej urzędu, gdzie omówiona została tematyka gospodarki, turystyki oraz spraw socjalnych i społecznych. 
     Przedstawiciele delegacji zwiedzili również placówkę "świat dziecka" w Saarwellingen oraz mieli możliwość poznania metod zarządzania i lokalizacji kwatery głównej policji w Saarbrücken.
     Jednym z ważniejszych punktów programu była wizyta Starosty Bocheńskiego Jacka Pająka wraz z delegacją w Ministerstwie d/s Pracy, Rodziny, Prewencji, Spraw Socjalnych i Sportu gdzie funkcję Ministra sprawuje Monika Bachmann. Z okazji objęcia funkcji Ministra do spraw Pracy, Rodziny, Prewencji, Spraw Socjalnych i Sportu w Parlamencie Saarlandu, przez Panią Monikę Bachmann Starosta Bocheński złożył serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania za zaangażowanie w dotychczasową pracę. Życząc dalszych, równie efektywnych lat pracy oraz wielu sukcesów na nowym stanowisku.
     Następnie podczas spotkania Pani Minister przedstawiła zagadnienia, jakimi zajmuje się resort, którym zarządza oraz wyraziła swoją radość z faktu, że może gościć przedstawicieli powiatu bocheńskiego, podkreślając jednocześnie, że jest to pierwsza delegacja zagraniczna, jaką ma zaszczyt gościć w Ministerstwie.
     Jubileuszowe uroczystości 10 - lecia współpracy partnerskiej Powiatu Bocheńskiego i Saarlouis odbyły się podczas oficjalnej ceremonii w Starostwie Powiatowym w Saarlouis. Wielokrotnie w przemówieniach podkreślano znaczenie i rangę Partnerstwa. Minister Monika Bachmann podczas swojego wystąpienia wyraziła zadowolenie, że mogła podczas swojego urzędowania zaangażować się w rozwój przyjaźni pomiędzy powiatami: Bochnia i Saarlouis. Minister zaakcentowała również, że obywające się spotkania pomiędzy ludźmi tworzącymi Partnerstwo nie są wymuszone, lecz odbywają się z dobrej i nieprzymuszonej woli, ponieważ nawiązała się autentyczna przyjaźń.
     Zrodziła  się piękną przyjaźń pomiędzy Powiatem: Bochnia i Saarlouis, którą należy nadal pielęgnować i podtrzymywać. Dziękuję wszystkim za dotychczasową współpracę i zaangażowanie. Wyrażam nadzieję, że te wszystkie przyjaźnie, które podczas tych dziesięciu lat zostały nawiązane będą stanowić podstawę do naszych wspólnych działań i realizacji wyznaczonych celów - mówił starosta bocheński Jacek Pająk.
     O dziesięciu latach współpracy i poczuciu wspólnoty mówił również Horst Ziegler, prezes Stowarzyszenia Bochnia - Saarlouis.
     Przypomnijmy: porozumienie o partnerstwie podpisane zostało w czerwcu 2001 roku w Niemczech. Najpierw jednak 26 października 2000 r. decyzję o nawiązaniu stosunków podjęła Rada Powiatu w Bochni, a 7 listopada tego samego roku, identyczna decyzja zapadła w Saarlouis. Ostatecznie 1 czerwca 2001 r. starosta bocheński i jego odpowiednik po stronie niemieckiej, Dr. Peter Winter, podpisali umowę o partnerstwie obu powiatów.