kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Obchody 72 rocznicy agresji na Polskę i wybuchu II wojny światowej

Obchody 72 rocznicy agresji na Polskę i wybuchu II wojny światowej

Dodano: 02.09.2011 16:00 Obchody 72 rocznicy agresji na Polskę i wybuchu II wojny światowej
Tegoroczne obchody, których organizatorem było Starostwo Powiatowe w Bochni, rozpoczęły się mszą św. w Bazylice św. Mikołaja odprawioną w intencji oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w obronie kraju we wrześniu 1939 roku.

Po zakończeniu mszy nastąpił przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz św. Rozalii przy ul. Windakiewicza, na którym znajduje się zbiorowa mogiła 39 żołnierzy WP, poległych w walkach wokół Bochni i w samym mieście w pierwszych dniach wojny. Przemarszowi towarzyszyła orkiestra dęta Kopalni Soli oraz grupa ułanów w barwach 8 Pułku Ułanów im. Ks. J. Poniatowskiego.

Uroczystość na cmentarzu rozpoczęła się od hymnu państwowego, po którym nastąpiły okolicznościowe przemówienia, wśród nich Starosty Bocheńskiego Jacka Pająka, w którym zaznaczył m.in., że współczesny patriotyzm przejawia się miarą pracy dla kraju i budowy jego ekonomicznego wzrostu.

Kolejnym punktem uroczystości był Apel Poległych, odczytany przez por. Małgorzatę Zębalę-Wójcik z krakowskiego oddziału Żandarmerii Wojskowej.Bezpośrednio po nim nastąpiło składanie kwiatów przez kilkadziesiąt delegacji, reprezentujących instytucje państwowe i samorządowe, zakłady pracy, placówki oświatowe i kulturalne oraz związki zawodowe.

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli: poseł na Sejm RP Edward Czesak i członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys.