kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » O wolność i honor – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

O wolność i honor – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dodano: 02.03.2012 14:00 O wolność i honor – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca – w dniu ogólnopolskiego dnia upamiętniającego żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni odbyły się okolicznościowe obchody.

Uroczystości zostały przygotowane pod wspólnym patronatem starosty Jacka Pająka i burmistrza Stefana Kolasińskiego, gromadząc licznych uczestników, wśród których przeważała młodzież wszystkich typów szkół – od podstawówek po szkoły ponadgimnazjalne z terenu całego powiatu. Gośćmi honorowymi uroczystości byli kombatanci, zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy AK. Licznie przybyły też delegacje szkół, zrzeszone w Klubie Historycznym im. gen. Grota-Roweckiego. Starostwo Powiatowe w Bochni reprezentował wicestarosta Tomasz Całka.

Uroczystości rozpoczęły się od programu słowno-muzycznego, przygotowanego wspólnie przez młodzież Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum Nr 2 w Bochni. Następnie wystąpił dr Paweł Naleźniak z Oddziałowego Biura Edukacji  Publicznej krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, które przybliżył historię zmagań ”żołnierzy wyklętych” z funkcjonariuszami rodzimego aparatu represji spod znaku UB oraz wspierających ich formacji Armii Czerwonej i NKWD.

Po przemówieniach zaproszonych gości przed publicznością wystąpili członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy”, którzy tym razem wcielili się w postaci partyzantów. Po prezentacji grupy zaprosili uczniów do samodzielnego wykonywania partyzanckich opasek.

Uroczystości towarzyszyła wystawa „Skazani na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1945-55”, przygotowana przez IPN.