kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » O innowacji w samorządach

O innowacji w samorządach

Dodano: 23.03.2015 14:00 O innowacji w samorządach
Starosta bocheński Ludwik Węgrzyn prowadził konferencję poświęconą innowacjom w rozwoju instytucjonalnym samorządów. W wydarzeniu aktywnie uczestniczył również Rafał Rudka członek zarządu powiatu bocheńskiego. Przez dwa dni zgromadzeni w Trzebieszowicach goście rozmawiali o możliwościach usprawnienia i udoskonalenia obszarów oświaty, zdrowia i drogownictwa.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się zarówno uznani naukowcy zajmujący się polityką rozwoju, jak np. prof. Stanisław Mazur z krakowskiego UE, czy prof. Jan Fazlagić z warszawskiej AFiB Vistula, ale i także samorządowcy.

Gościem honorowym był Marek Wójcik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, który mówił o perspektywach ewolucyjnej reformy polskiego systemu samorządowego. Wystąpienie wiceministra nie było jedynie prezentacją procesu legislacyjnego, który ma wprowadzić w najbliższym czasie wiele ważnych i od dawna oczekiwanych zmian w systemie samorządowym. Była to poważna refleksja strategiczna skupiona na tym, w którym miejscu polski samorząd powinien się znaleźć na zakończenie obecnej perspektywy finansowej, czyli w roku 2020.  Wiceminister mówił o wyzwaniach jakie czekają na nas w perspektywie roku 2030 i latach późniejszych. Podkreślał także, jak niezwykle ważne jest, by w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości - także samorządowej - i gigantycznym postępie cywilizacyjnym, już dziś próbować budować pozycję polskiego samorządu w globalnych procesach rozwoju. Bo to właśnie od sprawności i nowoczesności publicznej administracji zależeć będzie czy stanie się ona realnym parterem dla przedsiębiorców, partnerów społecznych oraz kreatorem rozwoju gospodarczego. Pozwoli to też odpowiedzieć na pytanie czy administracja wspierać będzie pozytywne zmiany czy też będzie postrzegana jako ciągłe obciążenie dla procesów zmiany. Jest to szczególnie ważne, w kontekście bardzo trudnych dla Polski najbliższych dwudziestu lat, w których zbiegną się ze sobą niekorzystne zjawiska demograficzne oraz zmniejszony transfer środków unijnych (na rozbudowę infrastruktury technicznej i podniesienie, jakości kapitału ludzkiego).

- Tego typu spotkania przynoszą wieloaspektową korzyść. Po pierwsze, z pierwszej ręki, można dowiedzieć się o rządowych planach w odniesieniu do administracji samorządowej. Nie do przecenienie jest także wzajemna wymiana doświadczeń o sposobach zarządzania różnymi obszarami sektora administracji. Ponadto nawiązywane kontakty niejednokrotnie procentują w przyszłości – mówi Rafał Rudka, członek Zarządu Powiatu Bocheńskiego.

Z kolei Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn dodaje, że: Informacje płynące z tych spotkań wpływają na kreowanie pomysłów usprawniania procesów zarządzania w naszym powiecie, a także pozwalają na unikanie ewentualnych błędnych decyzji, z którymi zmierzyły się już inne samorządy. Pozyskana w ten sposób wiedza jest więc szczególnie cenna.

 

Konferencja była skierowana do władz samorządowych gmin, powiatów, województw, pracowników administracji publicznej, działaczy organizacji pozarządowych oraz instytucji okołobiznesowych.