kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » „Noś odblaski! Świeć przykładem!”

„Noś odblaski! Świeć przykładem!”

Dodano: 10.10.2014 12:00 „Noś odblaski! Świeć przykładem!”
Bezpieczeństwo dzieci, młodzieży i dorosłych na drogach jest tematem szczególnie ważnym na terenie Gminy Drwinia. Jesienią piesi i rowerzyści są mało widoczni. Od 31 sierpnia br. ustawodawca nałożył na nich obowiązek noszenia odblasków, stąd pomysł na piknik pod hasłem: „Noś odblaski! Świeć przykładem!”

Piknik był akcją, na której przybliżono problematykę policyjnego konkursu dotyczącego bezpieczeństwa na drogach pn. „Odblaskowa szkoła”. Celem konkursu jest wyposażenie uczniów szkół podstawowych w elementy odblaskowe, jak również zwrócenie uwagi  na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez używanie przez dzieci kamizelek odblaskowych lub innych elementów odblaskowych.

Uczniowie szkoły w mikluszowicach zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe , które  ufundowała firma  GOMAR STAL. Państwo  Lemiowscy – właściciele firmy Gomar-Stal przekazali również dla wszystkich uczniów odblaskowe smycze, breloki oraz opaski . Część z nich została zrzucona podczas pikniku z dwóch motolotni, na których nad miasteczkiem komunikacyjnym przelecieli Panowie: Zbigniew Miernik i Mieczysław Marcinkiewicz, właściciel firmy Planeta Kawy, co wzbudziło wielkie zainteresowanie i ogromną radość dzieci.

Podczas pikniku podsumowano również kampanię „No promil - No problem”. Jest to kampania mająca na celu edukację  w zakresie kształtowania właściwych postaw i trenowania nawyków w stosunku do osób, które próbują „siadać za kółkiem” po spożyciu alkoholu.  Gimnazjaliści zebrali ponad 200 deklaracji odpowiedzialnego pasażera/świadka, w której zobowiązali się, że dołożą wszelkich starań, aby uniemożliwić kierowanie pojazdem przez nietrzeźwego kierującego.

Jednym z głównych celów pikniku było zaopatrzenie wszystkich w odblaski, które można było zdobyć podczas konkursów rowerowych, sportowych i sprawnościowych na miasteczku komunikacyjnym, na którym można było również przez cały czas ćwiczyć swoje umiejętności rowerowe oraz nauczyć maluchy, jak przechodzić przez drogę, by być bezpiecznym i nie stwarzać zagrożenia. Ćwiczyły dzieci ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami. Odblaski oraz inne nagrody rzeczowe można było zdobyć uczestnicząc również w konkursach plastycznych, quizach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Piosenki, wiersze i wierszyki dotyczące bezpiecznych zachowań oraz „odblaskowe” tańce zaprezentowały również przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej. Gimnazjaliści przygotowali budzący szeroki uśmiech na każdej twarzy pokaz mody, który był częścią występu kabaretowego. Spotkanie uświetnił występ uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. w Mikluszowicach.

Lekcję bezpiecznego poruszania się na rowerach oraz właściwego ich wyposażenia poprowadził sierż. szt. Robert Kolarz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Wiele radości wzbudziły motocykle, które pojawiły się na pikniku. Pan Michał Rudnik opowiedział o bezpiecznej jeździe na tych jednośladach. Każdy maluch i dorosły mógł „od środka” zaglądnąć do wozu strażackiego i policyjnego. Aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo policjanci i strażacy przygotowali pokaz sprzętu tj. motocyklu, Ambulansu Pogotowia Wypadkowego i samochodu służby patrolowej. Natomiast strażacy z Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni przyjechali specjalistycznym wozem pożarniczym ratownictwa drogowego.

Pan asp. sz. Leszek Machaj opowiedział o tajnikach pracy policyjnej technika kryminalistyki. Z dużym zainteresowaniem przyglądano się ujawnianiu odcisków palców z różnych przedmiotów. Można było sobie również zrobić pamiątkowy odcisk palca.

Pokaz pierwszej pomocy poprowadziła przedstawicielka Polskiego Czerwonego Krzyża, która z pomocą Państwowej Straży Pożarnej zwróciła uwagę na każdy z elementów pomocy przedmedycznej. Każdy uczestnik pikniku mógł poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie osoby dorosłej oraz niemowlęcia pod fachowym okiem pani ratownik. Umiejętności z zakresu pierwszej pomocy i rozwinięcia linii gaśniczej zaprezentowali druhny i druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Dziewin, którzy ponadto zabawiali dzieci na  torze „Miasteczka Pożarniczego”. W punkcie pomiaru ciśnienia każdy mógł zmierzyć ciśnienie tętnicze.

Uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej otrzymali od Pani Dyrektor książeczki „Odblaskowe światełko” dotyczące bezpieczeństwa oraz odblaskowe kamizelki.

W trakcie trwania pikniku na ORLIKU rozegrano Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mikluszowicach. W rozgrywkach „każdy z każdym” wzięły udział cztery drużyny, w których nie było barier wiekowych. Podczas meczów padały odblaskowe bramki. Najlepsza drużyna otrzymała z rąk Pani Dyrektor Puchar, pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki i smycze odblaskowe.

Podsumowanie wszystkich konkursów, wręczanie nagród, które nawiązywały do bezpieczeństwa na drogach miało miejsce na końcu piknikowej imprezy. Wtedy rozdano jeszcze upominki zwiększające bezpieczeństwo i odblaski ufundowane przez wspomnianą firmę Gomar-Stal oraz Miloo Electronics i Starostwo Powiatowe. Zgłosili się po nie wszyscy, którzy ich nie zdobyli podczas konkursowych zmagań w trakcie trwania „odblaskowego” pikniku.

 

sk