kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu

Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu

Dodano: 06.12.2017 08:00 Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu
Wiele osób dopiero po przejściu na emeryturę ma czas, by zacząć rozwijać swoje pasje oraz realizować marzenia. Jeszcze większa część tych osób jest po prostu samotna i szuka bratniej duszy, by móc wspólnie spędzać z kimś czas. Właśnie dlatego chcemy, by Seniorzy mieli swoje miejsca, w, których będą mogli dzielić się pomysłami, ale przede wszystkim czuć się jak w rodzinie – rodzinie, którą stworzyli sami- mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas briefingu prasowego poświęconego programowi "Senior+".

W delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pracowników Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.

Omawiane były tematy polityki senioralnej oraz pomocy społecznej. W ramach prezentacji „dobrych praktyk” Kierownik Dziennego Domu Seniora w Bochni Adam Pawulski przedstawił zadania oraz  zasady funkcjonowania placówki. W formie wystawy swoją twórczość zaprezentowali Seniorzy z DDSW w Bochni. Na potrzeby tego wydarzenia został nakręcony spot promujący Dzienne Domy w Bochni i Limanowej.

Spotkanie miało na celu wprowadzenie jednostek samorządu terytorialnego w zmiany w regulacjach dotyczących realizacji zadań własnych w obszarze pomocy społecznej, ze szczególnym naciskiem na wsparcie starszych osób. Tematem wiodącym spotkania był program wieloletni "Senior+" na lata 2015-2020 – edycja 2018 na terenie województwa małopolskiego.

Program "Senior+" daje możliwość zwiększenia aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w lokalnym środowisku. Program ten polega na wspieraniu w tworzeniu placówek typu „Senior+” w tym Dziennych Domów Seniora oraz Klubów „Senior+” przez jednostki samorządu, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla starszych osób lub w których brakuje pomocy społecznej tego typu.

W Klubie „Senior +” seniorzy motywowani są do działań na rzecz samopomocy oraz działań wolontarystycznych na rzecz innych.

Placówki działające w formie Dziennych Domów „Senior+” zapewniają 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku, a podstawowy zakres świadczonych usług obejmuje usługi: socjalne (w tym posiłek), edukacyjne, kulturalno-oświatowe, aktywności ruchowej lub kinezyterapii, sportowo-rekreacyjne, aktywizujące społecznie oraz terapii zajęciowej.

Zobacz spot „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”

Zobacz spot „Druga młodość”